Haberler

1387’si Aktif Memur Olan Bylock Kullanıcısı Tespit Edildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bylock kullanıcılarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, “ByLock konusunda yaptığımız çalışmalarla, daha önce kullanıcısı tespit edilememiş 25 bin 149 ID’nin kullanıcısı tespit edilmiş, 1387’si kamuda aktif görevde olan 7 bin 694 şahıs belirlenmiş ve ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarına bildirilmiştir.” dedi.

FETÖ ile mücadelede gelinen son noktayı paylaşan Soylu, “KOM birimlerimizce 2019 yılında FETÖ ile mücadele kapsamında toplam 9 bin 910 olayda, 22 bin şüpheliye işlem yapılmış ve bu kişilerin 3 bin 179’u tutuklanmıştır.” ifadesini kullandı.

Soylu, yine FETÖ ile mücadele kapsamında düzenlenen 13 adet sınav operasyonunda, 3 bin 479 şüpheliye işlem yapıldığını hatırlatarak, kamu kurumlarına usulsüz sınavlarla giren örgüt mensuplarının görevlerine son verilmesinin sağlandığını aktardı.

Örgüt üyelerinin haberleşmede kullandığı “ByLock” konusunda da açıklamalar yapan Soylu, şöyle devam etti:

“Yaptığımız çalışmalarla daha önce kullanıcısı tespit edilememiş 25 bin 149 id’nin kullanıcısı tespit edilmiş; 1387’si kamuda aktif görevde olan 7 bin 694 şahıs belirlenmiş ve ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarına bildirilmiştir. Yine bu çalışmalar kapsamında ByLock kullanıcısı olmayan, ancak ByLock kullanıcısı şahıslar arasındaki mesaj ve mail içeriklerinden örgütle irtibat ve iltisaklı olan, 679’u kamuda halen görevde 2 bin 341 şahıs tespit edilerek, bilgiler yine ilgili Cumhuriyet Başsavcılıkları ile paylaşılmıştır.

Bakan Soylu, hakkında işlem yapılan “ByLock” kullanıcılarının bugün itibarıyla yüzde 84’e ulaştığını vurgulayarak, “Örgütle mücadele kapsamındaki teknik takip çalışmalarımızda ise 2017 yılına oranla yüzde 277’lik bir artış olduğu görülmektedir.” diye konuştu.

Emniyetin 15 Temmuz’dan sonra içindeki hainleri temizlediğini belirten Soylu, “Aynı odada yıllarca çalıştığımız ama bir gecede, bir meczubun talimatıyla bize silah doğrultan hainler ayıklandı, yaralarımızı sardık ve bu milletin tertemiz evlatlarıyla yolumuza devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Soylu, 15 Temmuz’da sadece bir darbenin bastırılmadığını yeni bir başlangıç yapıldığını belirterek, “15 Temmuz, pek çok konuda olduğu gibi aynı zamanda Türkiye’nin güvenlik miladıdır. Bir yandan iç güvenlik yapılanmamızı değiştirdik. Jandarma, emniyet ve Sahil Güvenlik Komutanlığımızı bir çatı altında topladık ve hepsinden önemlisi, bu köklü kurumların birbiriyle ortak hareket edebilmesini sağladık.” diye konuştu.

Kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele alanının çok geniş bir saha olduğuna dikkati çeken Soylu, “Doğu ve Güneydoğu’da kaçakçılık, uzun yıllardır bölgenin bir gerçeği olarak kabul edilir. Oysa bugün yeni nesil entegre sınır sistemlerimiz tamamlandıkça, bu alanda darbe yedikçe, teröristleri sıkıştırıp, eylem yapmaları yönünde terör örgütüne baskı yaptıklarını, bu sayede orada kendilerine bir kaçakçılık sahası açmaya çalıştıklarını biliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

3/5 - (1 vote)

Yorum Ekle