Gündem Haberler

20 Bin TL’ye sahte Hukuk Diploması

Geçtiğimiz günlerde parayla tez ve ödev hazırlatanlara karşı YÖK harekete geçmiş ve suç duyurusunda bulunmuştu. Para karşılığı tez yazma ve ödev hazırlayan internet sitelerine erişim engeli gelmişti.

Şimdi de sahte diploma ortaya çıktı

Başta hukuk ve mühendislik olmak üzere aklınıza gelecek olan hemen hemen her bölüm için sahte diploma hazırlayanların olduğu tespit edildi. İstenilen bölümün diplomasının 7 gün içinde hazırlandığı ve fiyatının ise 5 bin ila 80 bin TL arasında değiştiği iddia edildi.

Hukuk diploması 20 bin TL

Büyük bir sektöre dönüşen sahte diplomalarla ilgili, satıcıların diplomalar için “E-devlet, YÖK onaylı, anlaşılması imkansız” gibi garantilerin verildiği de iddia edildi.

Sahte diploma fiyatları 80 bin TL’ye kadar çıkıyor

Sahte diplomaların ücretleri bölüm ve üniversiteye göre 5.500 TL’den başlayıp 80.000 TL’ye kadar çıktığı, Tıp Fakültesi dışında her bölüm için diploma hazırlandığı ve en ucuz diploma 5.500 TL ile işletme bölümüne ait, olduğu öğrenildi. Mühendislikler 12.000 TL, hukuk 20.000 TL ve Vakıf üniversiteleri diplomaları ise çok daha pahalı olduğu belirtildi.

Sahte diploma sektöründe rekabet

Sahte diploma sektörü öyle bir büyümüş ki satıcıların bir biriyle rekabet ettiği bile oluyormuş.

Sahte diploma işini birçok kişi yapıyor. Öyle ki bu kişiler rekabet etmek için birbirlerini kötüleyen yazılar paylaşarak kendilerine müşteri çekmeye çalışıyorlar. Ayrıca bazı şikayet siteleri ve forumlarda sahte diploma alıp, memnun kalmadığını belirten kullanıcı yorumları da görmek mümkün. Ancak bu yorumların rakip firmalar tarafından mı yazdırıldığı bilinmiyor. O mesajlardan bazıları şöyle:

-500 TL gönderdim anında engellediler. Şu an hiçbir şekilde ulaşamıyorum. Paramı istediğim zaman ise “T.C. numaranı her yerde kullanırız, ailene haber veririz” diyorlar.

-Başka siteleri karalıyorlardı. A.D.’den aldım on numara beş yıldız. Birebir aynısı.

-Tüm bilgilerimi gönderdim ve ödememi yaptım. Beni 2 hafta oyaladılar. Yok kağıt bitti, yok makinelerimizde arıza var diye diye 2 hafta boyunca bekledim.

-Sahte diploma sattığını söyleyen bu kişiler insanlardan kimlik bilgilerini ve adreslerini talep ederek bu insanların adına kredi kartı ve telefon hatlarını çıkartmaktalar.

-Kendilerine 2 sipariş için toplamda 1000 TL ödeme gerçekleştirdim. Kargoyu açtım ve kargodan ne çıktı dersiniz? Zarfın içine konmuş Temmuz 2020 tarihine ait 3 tane gazete göndermişler.

Rate this post

Yorum Ekle