Haberler KYK

400 Öğrencili Tomarza MYO’da Öğrenci Yurdu Sorunu

2013-2014 yılında eğitim öğretime başlayan ve günümüzde İnşaat Bölümü – Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümleri ile öğretime devam eden Kayseri Üniversitesine bağlı Tomarza Mustafa Akıncıoğlu Meslek Yüksekokulu‘nda yaklaşık 400 öğrenci bulunuyor.

İlçede Yurt Yok

400 öğrencisi olmasına rağmen ilçede öğrencilerin kalabileceği herhangi bir devlet veya özel yurt bulunmuyor.

KYK veya özel yurt bulunmayan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu Kayseri-Tomarza arası günlük 55 KM’lik yolu git gel yapmak zorunda kalıyor.  Günlük olarak Kayseri’ye git gel yapamayan öğrenciler ise Tomarza’da kiraladıkları evlerde kalıyor.

Öğrencilere Fahiş Ev Kirası Fiyatları

Tomarza ilçesinde normal şartlarda ev kiralarının 300-500 TL olduğu bilinmektedir. Fakat öğrenci yurdunun olmadığını bilen ve bu nedenle ev kiralamaya mecbur bırakılan Üniversite öğrencilerine ev sahiplerinin 700 – 800 TL’ye 80 metrekarelik evleri kiraya verdikleri iddia edilmektedir.

Yüzlerce Öğrenci Yaz-Kış Saatlerce Durakta Bekliyor

Aşırı yüksek ev kiraları nedeniyle ev kiralayamayan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu ise günlük Kayseri şehir merkezindeki evlerine gitmek ve ertesi gün tekrar Tomarza’ya ders için gelmek zorunda kalıyorlar.

300’e yakın öğrencinin yazın sıcağı, kışın soğuğunda saatlerce durakta şehir merkezine giden aracı beklemek zorunda kaldıkları belirtiliyor.

İçi Full Yapılı Yurt Var Fakat Boş Bekletiliyor

Tomarza yerel haberlerini yapan Murat GÜRBÜZLER’den edindiğimiz bilgiye göre ilçede içi yapılı olduğu halde 2 yıldır boş olarak bekletilen bir yurt var. Üstelik bu yurdun şu an İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olduğu bilinmektedir.

Boş olarak bekletilen yurdun fotoğrafları:

İlçede yerel yönetim sorunu mu var?

Üniversite öğrencilerinin en büyük haklarından biri olan barınma hakları, Tomarza’da bilinmeyen bir nedenden dolayı yıllarca gasp edilmektedir.

Tomarza MYO 400 öğrenci gibi ciddi bir sayıya sahiptir. Bu sayı ilçenin kalkınmasına da olumlu yönde destek verecekken bunun değerlendirilmemesi veya yerel yönetim tarafından dikkate alınmaması kabul edilebilir gibi değil.

27 Öğrencisi Olan İlçeye KYK Yurdu!

Öte yandan ise 2017-2018’de 30’a yakın öğrenciyle öğretime başlayan Pınarbaşı MYO‘da ise 5 Yıldızlı Otel Konforunda KYK öğrenci yurdu bulunmaktadır. Pınarbaşı MYO şu an 100 civarı öğrenciyle öğretime devam ederken öğrenci yurtları da en iyi imkanlarla kullanımdadır.

Yorum Ekle

1 Yorum

  • Şehir dediğin şurdan şura günlük gidip gelmeleri daha karlı. Bilet 5 lira onların gitgel yapak işlerine geliyor.

    1
    4