Haberler

5 Yıldır şenlik yapmayan Kocaeli Üniversitesi öğrencileri Bahar Şenliği istiyor

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) öğrencileri, üniversitede 5 yıldır yapılmayan bahar şenliklerinin “geri dönmesini” istiyor. 2014 yılında Soma faciasından dolayı iptal edilen şenlikler, 2015 yılında da genel seçimler nedeniyle ertelenmiş ardından ise iptal edilmişti

Son günlerde ODTÜ öğrencileri rektörlüğün geleneksel şenliğe müdahalelerine karşı direnmesiyle üniversiteler canlanmaya başladı. Birçok sanatçının destek çıkması ve öğrencilerin direnmesiyle şenlik öğrencilerin talepleri doğrultusunda 24-26 nisan tarihlerinde gerçekleşecek. Kocaeli Üniversitesi öğrencileri de bu duruma kayıtsız kalmadı ve yıllardır şenlik yapılmaması ve her etkinliğin engellenmesine karşı twitter üzerinden bir kampanya başlattı.

Bu doğrultuda bir araya gelen İletişim Fakültesi öğrencileri açtıkları “@kosenlikistiyo1” kullanıcı adlı Twitter hesabı ile kampanyayı büyütüyor. KOÜ öğrencileri, “ODTÜ öğrencilerinin bir araya gelerek şenliklerine, geleneklerine ve aslında taleplerine sahip çıkması bizim yolumuzu açan şeydi. Onlardan aldığımız destek ile biz de çıktık bu yola. Bizler okula başladığımızdan beri kulüpler de öğrenci komisyonu da hiçbir talebimizi yerine getirmedi. Bizim sözümüzü söyleyebileceğimiz, birlikte bir şeyler üretebileceğimiz alanlardan çok uzaktalar. Biz de buna karşı bir araya gelirsek bir şeyler yapabileceğimizi fark ettik. Bunun için tüm Kocaeli Üniversitesi öğrencilerini de yanımızda olmaya çağırıyoruz. Birlikte olduğumuz sürece tüm taleplerimiz için daha güçlü mücadele edebiliriz. İşte bu yüzden bizler de ODTÜ’nün açtığı bu yolda birlikte yürümeye başta kendi üniversitemiz dahil tüm öğrenci gençliği çağırıyoruz” dedi..

Twitter üzerinden #koüsenlikistiyor etiketiyle paylaşım yapan üniversite öğrencileri, seslerini KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve İzmit’in yeni belediye başkanı CHP’li Fatma Hürriyet Kaplan’a duyurmak için kampanya başlattı.

Öğrencilerin paylaşımları üzerine Twitter üzerinden açıklama yapan KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Sevgili öğrenciler, geçen hafta Rektör Yardımcılarımız ve genel sekreterlik ve bağlı birimlerle yapılan toplantıda 5 Mayıs- 5 Haziran arasının Ramazan ayı olması, bitiminde bayram ve sınavlar olduğu akabinde yaz tatili olduğu ve en az 2-3 ay öncesi hazırlık yapılması göz önüne alınarak KOÜ’de yapmayı düşündüğümüz şenlikleri Ekim veya Kasım 2019’da yapmayı planlıyoruz. 2020 baharında olması durumu söz konusu olursa sizlerle önceden paylaşacağız. Hepinizi çok seviyor gözlerinizden öpüyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Evrenselhaber

Rate this post

Yorum Ekle