Amasya Üniversitesi Haberler Üni

Amasya Üniversitesi yeni bir Toprak Bakteri Türü keşfetti

Amasya Üniversitesi’nde bir yüksek lisans tez çalışması sonucunda yeni bir toprak bakteri türü tespit edilmiş ve tezden üretilen makale Archives of Microbiology adlı uluslararası dergide yayına kabul edilerek yeni bir tür de dünya literatürüne kazandırılmış oldu.

Konuyla ilgili Amasya Üniversitesi şu ifadelere yer verdi;

Amasya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı’nda Dr. Öğrt. Üyesi Önder İDİL danışmanlığında, Ali Tokatlı tarafından hazırlanan yüksek lisans tez çalışması sonucunda yeni bir tür tespit edilmiştir.

Tez çalışması için örnekler Bolu Yeniçağa gölünden toplanmış ve yeni türün adı Bolu’ya izafeten Streptomyces boluensis sp. nov. olarak belirlenmiştir. Diğer taraftan söz konusu tezden üretilen makale Archives of Microbiology adlı uluslararası dergide yayına kabul edilmiş, bu şekilde yeni tür dünya literatürüne kazandırılmıştır.

Bu çalışma Amasya üniversitesi BAP (Bilimsel araştırma projeleri) birimi tarafından (FMB-BAP 15-0147) desteklenmiştir. Amasya Üniversitesi bundan sonraki süreçte de yenilik getiren bu tür çalışmaları desteklemeye devam edecektir.

4.5/5 - (4 votes)

Yorum Ekle

2 Yorum