Atılım Üniversitesi Haberler Üni

Atılım Üniversitesi’nin Yüz Yüze Eğitimi sürdürme ısrarına öğrencilerden tepki

Covid-19 vakaları tüm hızıyla artmaya devam ederken ülke genelinde de yeniden çeşitli kısıtlamalar getirildi.

Okulların ara tatile girmesiyle MEB, yılsonuna kadar okulların açılmayacağını ve eğitimin uzaktan devam edeceğini duyurdu.

Neredeyse tüm üniversiteler 2020-2021 eğitim öğretim yılı Güz Dönemini uzaktan eğitim modeli ile online yürütmekte. Bazı üniversiteler ise Covid-19 riskine rağmen yüz yüze eğitimi devam ettiriyor.

Atılım Üniversitesi‘de kısmen yüz yüze eğitimi devam ettiren üniversiteler arasında yer alıyor.

Covid-19 tedbirleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda yeniden sokağa çıkma kısıtlamaları getirilmesiyle, yüz yüze eğitime devam eden üniversitelerinde uzaktan eğitime geçmesi bekleniyordu.

Fakat Atılım Üniversitesi yüz yüze eğitime devam etme kararı aldığını aşağıdaki metin ile öğrencilerine duyurdu;

Sevgili öğrencimiz,

Bildiğiniz gibi 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz döneminde üniversitemizde eğitim kısmen uzaktan kısmen yüz yüze yürütülmekteydi. Covid-19 tedbirleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda 18.11.2020 tarihli İç İşleri Bakanlığı genelgesi ile 20 yaş altı gençlerin (01.01.2001 tarihi ve sonrasında doğanlar) sokağa çıkmaları ile ilgili olarak kısıtlamalar getirilmiştir. Ancak, Ankara Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 18.11.2020 tarih ve 2020/82 numaralı kararının C maddesinin 5. bendi ile “Yüz yüze eğitime devam eden ve bu durumunu belgeleyen üniversite öğrencileri” istisna kapsamına alınmışlardır.

Ankara Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun bu kararı doğrultusunda üniversitemizde yürütülen eğitimin aynı şekilde devam ettirilmesine karar verilmiştir.

20 yaş altı öğrencilerimiz bu duyuru metnini ve öğrenci kimliklerini yanlarında taşımaları ve gerekli durumlarda ibraz etmeleri koşuluyla üniversiteye gelebileceklerdir.

Atılım Üniversitesi Rektörlüğü

Karara Atılım Üniversitesi öğrencilerinden tepki

Koronavirüs vaka sayılarındaki artışlar salgınla mücadelede yeni kısıtlamaları beraberinde getirirken Atılım Üniversitesi’nin diğer üniversitelerin aksine sınavlar için yüz yüze yapılması tepkilere neden oldu.

Atılım Üniversitesi öğrencileri aşağıdaki metin ile ortak bir açıklama yaparak eğitimin online devam etmesini istedi;

Herkesin bildiği üzere ülkemiz Mart ayından beri COVID-19 salgını ile büyük bir mücadele vermektedir. Geçtiğimiz dönem YÖK kararı ile uzaktan yapılmış olup, bu dönemde ise üniversitelerin kendi kararına bırakılmıştır. Çoğu üniversite sağlığın daha önemli olduğunu düşünüp yeniden uzaktan eğitim kararı almıştır. Ülkemizde yasaklar yeniden başlamış ve yaka/ölüm sayılan neredeyse rekor tazeleme imkanı bulmuştur. Ancak, Atılım Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi yönetimi ise hibrit eğitim modeli ile güz dönemine devam etme karan aldı ve yapılacak sınavların üniversite içinde örgün yapılmasına karar verdi. Hibrit eğitim modelinde verilen derslerde uygulanan kamera sisteminde de hiçbir öğrencinin dersi takip edemediği apaçık ortadadır. Bugüne kadar yapılmış dersler ve sınavlarda, üniversitenin hiçbir önlem almadığını gördük ve okul içerisindeki Korona vakalarının hızla yayıldığını tespit etme şansımız oldu.

Bizler Atılım Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi öğrencileri olarak örgün yapılacak sınavlar konusunda ciddi bir endişe duyuyoruz. Bu endişemizin nedenleri;

– Ülkemizde salgının seyrinden dolayı yeni kısıtlamalar ve yasaklar getirilmesi,Salgın riski üniversitelerden düşük olan MEB kurumlarnun bile kapatılması,

Okullarımızın Ankara gibi salgın seyri yüksek bir şehirde yer alması,

– Çoğu öğrencinin şehir dışında ikamet etmesi ve KYK yurtlarının da kapalı olması, – Okullara ulaşmak isteyen öğrencilerin kalabalık toplu taşıma araçlarında yolculuk edecek olması,

Kronik rahatsızlığı bulunan öğrencilerin büyük sağlık sorunu yaşayacak olması,

Vaka sayılarının kış aylarının gelişiyle eski noktaya ulaşması,

En önemli sebeplerden birisi de ailemizin sağlığıdır.

Sonuç olarak biz öğrenciler önce ailelerimizin sonrasında da kendi sağhğımızı düşünmek zorundayız. Bıı elverişsiz ortamda örgün sınav yapmanın bir mantığı bulunmamaktadır.

BİZ ATILIM ÜNIVERSITESI ÖĞRENCILERI OLARAK CANIMIZA KAST EDILEN BU
DÜZENDE DERSLERE VE SINAVLARA GELMEKTEN ENDIŞE DUYUYORUZ VE BU
YANLIŞTAN DÖNÜLMESİNİ TALEP EDIYORUZ!

4/5 - (1 vote)

Yorum Ekle