Haberler Kampüs Üni

Bahar Döneminde Üniversiteler Açılır Mı?

Bahar Döneminde Üniversiteler Açılır Mı?

Bahar döneminde Üniversiteler açılacak mı?

2020 – 2021 eğitim öğretim yılı Bahar Dönemi için Üniversitelerin durumu şimdiden merak ediliyor. Üniversitelerin Bahar Döneminde açılıp açılmayacağı henüz resmi olarak belli olmasa da, çeşitli üniversitelerdeki ve kendi üniversitemizdeki bağlantılarımızla iletişime geçerek, üniversite içindeki bu konuyla ilgili idare ve akademisyenler arasında dolaşan söylentileri derledik.

Bazı üniversitelerdeki akademik ve idari personellerin görüşlerine göre 2020-2021 yılı Bahar Dönemi için üniversitelerin Yüz Yüze eğitime başlaması pek mümkün görünmüyor.

Fakat bazı bölümler için Bahar Döneminde yüz yüze eğitim planlamasının yapıldığı da bize ulaşan notlar arasında. Şu an çoğu üniversitelerin belli bölüm, ders ve sınıflarının eğitimi hibrit olarak devam ettiğini biliyoruz. Örneğin Tıp Fakültesi, Diş Fakültesi ve Hemşirelik bölümlerinin bazı sınıflarının uygulama gerektiren dersleri fakültelerde yüz yüze devam ederken teorik dersler ise yine diğer bölümler gibi uzaktan eğitimle sürdürülüyor. Bahar döneminde ise bu bölümlerin diğer sınıfları için yüz yüze eğitimin başlaması planlanıyor. Ek olarak bazı mühendislik programlarının uygulama zorunluluğu olan dersleri içinde yüz yüze eğitimin olabilme ihtimali gündemde.

Son edindiğimiz bu gelişmeler, daha doğrusu üniversite içi söylentiler 19 Eylül’de Üniversiteler Bahar Dönemi için ne düşünüyor? Yüz Yüze eğitim başlayacak mı? başlıklı yazımızda bahsettiğimiz durumla aşağı yukarı aynı. 19 Eylül’de ki yazımızda da üniversitelerin Bahar Dönemi için uzaktan eğitim hazırlığı yaptığından bahsetmiştik.

“20’li yaşlar ve Covid-19” konusu üniversiteleri etkileyebilir

Bilindiği üzere bu hafta yetkililer tarafından 20 yaş ve altındaki kişilerin Covid-19 virüsünü taşıdığı ve hızlı bir şekilde çevresindekilere bulaştırdığı gündem oluşturdu.

Bu durumun, “üniversitelerin açılmasıyla yeni risk bölgelerinin oluşabileceği” şeklinde yorumlanmasına neden oldu. Dolayısıyla yüz yüze eğitimin tamamen başlama ihtimalini bir tık daha düşürdü diyebiliriz.

Ekonomik baskı kampüsleri açabilir

Günümüzün norma şartlarına göre üniversitelerin Bahar Döneminde açılması pek mümkün görünmüyor olsa da, birçok il ve ilçe esnafının neredeyse en büyük geçim kaynaklarından biride üniversite öğrencileri. Durum böyle olunca yerel yönetimin önde gelen kişileri üniversitelerin açılması için çeşitli senaryolar sunabiliyor.

Geçen aylarda birkaç siyasetçi meclise bu konuyu götürmüş ve esnafın batma noktasına geldiğini belirterek Üniversitelerin açılması önerisini sunmuştu. Eğer o öneri mecliste kabul edilseydi üniversiteler 5-6 hafta önce açılmış olacaktı. Bugünün koronavirüs tablosuna baktığımız zaman önerinin kabul edilmemiş olmasının da yerinde bir karar olduğunu anlıyoruz. Açılmış olsaydı bu haftalarda tekrar kapacaktı ve öğrenciler maddi manevi büyük kayıplar yaşayacaklardı.

ilginizi çekebilir“Öğrenci Yolmayı” iş haline getiren ev sahipleri kara kara düşünüyor

ilginizi çekebilirÜniversitelerin açılmaması şimdide kuaförleri endişelendirdi

Toparlayalım

Tüm değerlendirmeleri ve olasılıkları göz önünde tutarak, Bahar Döneminde üniversitelerin yüz yüze eğitime başlayabilme ihtimali hiç yok denecek kadar az. Bir oran vermek gerekirse, açılma ihtimali %15 diyebiliriz.

5/5 - (3 votes)

Yorum Ekle

4 Yorum

  • Açılması taraftarı değilim. Önce sağlık eğitimi her şarta ve zaman da telafi ederiz fakat sağlığımızı telafi edemeyiz. Açılmamalı…

  • Benim oğlum engelli bir üniversite öğrencisi o yüzden açılmasını istemiyoruz açılırsa da oğlum Gibi engelli olan üniversite öğrencilerinin durumu ne olacak buna hiç bir açıklama gelmedi önce sağlık tabiki esnaflar para kazanacak diye çocuklarımızı ateşemi atalim