Gündem Haberler

Bakanlık Fahiş Fiyata Maske ve Dezenfektan Satanlara Ceza Yağdırdı

Koronavirüs salgını nedeniyle kolonya, maske ve dezenfektan ürünlerine rağbet arttı. Durumu fırsata çevirmek isteyen satıcılar ise bu ürünleri olması gerekenin 10 kat üzerinde bir fiyata satarak haksız kazanç elde etmeye çalıştı.

Dezenfektan ürünlerinde vatandaşların fahiş fiyatlarla karşılaşması ve durumun şikayet seviyesine ulaşmasıyla birlikte Bakanlık harekete geçerek denetimlerini sıklaştırdı.

Ticaret Bakanlığı yaptığı denetimler sonrası fahiş fiyat uygulayan firmaları belirleyip hukuki süreci başlattı. Cezai işlem uygulanan firmalar aynı zamanda Ticaret Bakanlığı tarafından ifşa edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı,

“Bakanlığımız bünyesinde yer alan Reklam Kurulu’nun Mart ayı içerisinde gerçekleştirilen 294 ve 295 sayılı toplantılarında, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili mevzuata aykırı uygulamaları tespit edilen 198 firma hakkında 10.090.060 lira idari para cezası uygulanması kararı alınmıştır.01.04.2020 tarihi itibariyle gerek 81 Ticaret İl Müdürlüğümüz gerekse Bakanlığımız Reklam Kurulu tarafından denetim altına alınan 7.386 firma ile ilgili yasal süreç devam etmektedir.6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna göre aykırı bulunan uygulamaların internet üzerinden gerçekleştirilmesi halinde aykırılığı gerçekleştiren firma hakkında 104.781 TL, diğer satış yerlerinde gerçekleştirilmesi halinde ise 10.475 TL idari para cezası uygulanmaktadır.”

Kolonya, Maske ve Dezenfektan nedeniyle ceza yazıldı

Cezaların büyük çoğunluğu Koronavirüs (covid-19) ile mücadele etmede önemli rol oynayan Kolonya, Maske ve Dezenfektan ürünlerine uygulanan fahiş fiyatlar nedeniyle kesildi.

48 İl de ceza kesildi

Uygulama sonucu toplam 48 ilde cezai işlem uygulanırken İstanbul, Ankara, Konya, Kayseri ve İzmir listenin başında yer aldı.

Fahiş fiyat uygulayan ve ceza alan firmaların listesi

5/5 - (1 vote)

Yorum Ekle