Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde 10 Kasım Töreni düzenlendi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, kampüs içerisinde 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni gerçekleştirdi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, 10 Kasım paylaşımda aşağıdaki ifadeleri kullandı;

Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 82’nci yıl dönümünde Üniversitemizde düzenlenen törende saygı ve minnetle anıldı. Törene Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhami Yurdakul ve Prof. Dr. Mustafa Koyun, Genel Sekreterimiz Doç. Dr. Cenk Karakurt, akademik ve idari personelimiz katıldı. MYO binasının önündeki Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan törende saatler 09.05’i gösterdiğinde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşımız okundu.
 
Törende bir konuşma yapan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhami Yurdakul, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayat hikâyesinin sadece bir faninin özgeçmişi olmadığını, bir imparatorluk bakiyesi üzerine kurulmuş olan modern Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de hayat hikâyesi olduğunu ifade etti. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının gençlik yıllarını savaş meydanlarında geçirdiğini hatırlatan Yurdakul, “Bugün bizim ‘gönül coğrafyası’, ‘kültür coğrafyası’ dediğimiz coğrafyaya Mustafa Kemal ve Arkadaşları “vatan” diyorlardı. Yemen’den bize bir tek Yemen Türküsü’nün kalmış olması bile oranın bize aidiyetini, bizim de oraya aidiyetimizi gösteriyor.” ifadelerini kullandı.
 
Birinci Dünya Savaşı’nın ardından işgal edilen Anadolu’nun, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının yaktığı istiklal ateşi sonucunda kurtulduğunu ifade eden Yurdakul, İmparatorluğun ‘Islahat’, ‘Nizamat’ ve ‘Tanzimat’ diye ifade edebilecek modernleşme sürecinin son halkası olarak Cumhuriyet’in kurulduğunu ve bizlere armağan edildiğini söyledi. Yurdakul, Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş meydanlarında verdiği mücadeleyi Modern Cumhuriyetin inşası için masa başında da devam ettirdiğini vurgulayarak; “1937’ye gelindiğinde tüm mal varlığını milletine hediye etti. Buna karşılık TBMM’den kendisine yazılan teşekkür mektubuna cevaben, ‘bunun bir vazife olduğunu’ ifade eden Mustafa Kemal Atatürk, “Zamanı geldiğinde çok daha değerlisini,  canımı da bu millete feda etmek istiyorum” diyordu. Tüm varlığını milletine adamış olan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün göstermiş olduğu erdemin dünya tarihinde bir örneği yoktur.” ifadelerini kullandı.
 
Prof. Dr. İlhami Yurdakul konuşmasına; “Mustafa Kemal’i doğru anlamak, Türk modernleşmesini anlamak Türk tarihini doğru anlamak anlamına gelmektedir ve buna çok ihtiyacımız var. Ruhu şad olsun. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet var olsun.” sözleriyle son verdi.
Resim
Resim
Resim
Rate this post

Yorum Ekle