Gündem Haberler

Bilim Kurul Üyesi: Böyle giderse okulların açılmasında sorun yaşayabiliriz

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, açıklanan koronavirüs vaka tablosuna göre okulların bu yıl açılıp açılmayacağına dair soruyu yanıtladı. Yavuz, ‘Bu tablo böyle devam ederse okulların açılmasıyla ilgili özellikle üniversitelerde sıkıntı yaşayabiliriz’ dedi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz Habertürk’te Fatih Altaylı’nın programında açıklanan koronavirüs tablosunu yorumladı.

“Bu tablo binli rakamlarla devam ederse özellikle üniversitelerin açılmasında sıkıntı yaşanabileceğini düşünüyorum. Bu gerçekten çok dinamik bir salgın. Önümüzde ki yılların ön görüsünde bulunmak, elde ki verilerle tahmin etmek pekte mümkün değil açıkçası. Bizler Temmuz ve Ağustos ayını nasıl geçirdiğimize bakarak, Ekim’de neler yapabileceğimize karar vereceğiz.

Burada esas kritik olay şudur; yani bu tarz salgınlarda yapmamız gereken ne oluyor?.. Bir kere hazırlıklı olmak gerekiyor. Vaka sayıları sıfırlansa bile ikinci bir dalganın her an olabilir endişesi var. Bu yüzden, dinamik bir salgında eylül ya da ekim ayında okullar açılır ya da açılmaz diye şu an için bir şey diyemeyiz.”

Rate this post

Yorum Ekle