Yozgat Bozok Üniversitesi

Bozok Üniversitesi Rektöründen “öğrencileri isyan ettiren” sistemle ilgili açıklama

1 Kasım’da Bozok Üniversitesinden öğrencilerini isyan ettiren sistem başlıklı haberimizde de yer aldığı gibi “Yozgat Bozok Üniversitesi öğrencileri, Üniversitenin aldığı yoğunlaştırılmış Uzaktan Eğitim kararına isyan etmişti.”

Yukarıda belirtilen habere konu edilen durumla ilgili bugün Yozgat Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ bir açıklama yaptı.

Rektör Karadağ’ın açıklamaları şu şekilde;

Değerli Öğrencilerimiz, Yozgat Bozok Üniversitesi olarak öğrenci merkezli yaklaşımı benimseyerek her zaman yanınızda olduk. 2020-2021 Eğitim Öğretim Güz yarıyılı ara sınavlarının ölçme ve değerlendirmelerine ilişkin kaygılarınızı yakından takip ediyoruz.

Uzaktan Eğitim sürecinde tek bir sınav yerine süreç içerisinde değerlendirme temel alınarak daha güvenilir bir ölçme ve değerlendirme yaklaşımı hedeflenmektedir.

Süreç içerisinde değerlendirmenin sizler için avantajları vardır: -Öğrenme eksikliklerini anında belirlemek ve bu eksikliklere ilişkin geribildirim almak,
– Değerlendirmede objektifliği sağlamak,
– Öğrenme ve değerlendirmeyi bütünleştirmek,
– Öğrenci-öğrenci ve öğrenci-öğretim elemanı arasındaki etkileşimi arttırmak

Çevrimiçi kısa sınavlar ve forumlar vize sınavı gibi düşünülmemelidir. Bunlar ders saatleri içerisinde yapılacak kısa değerlendirmelerdir. Asıl amaç sizin öğrenme eksikliklerinizi fark etmenizdir.

Her bir değerlendirme etkinliğinden alacağınız puanlar yıl içi değerlendirmenize katkı sağlayacaktır. Alttan alınan derslerin çevrimiçi kısa sınavlarının çakışmasına yönelik akademik birimlerimiz gerekli önlemleri alacaktır.

Ödevlerinizin intihal programı ile taranması bilimsel yaklaşıma uygunluğunu belirlemek ve adil değerlendirme yapabilmek amacıyla kullanılmaktadır.

Kısaca aldığımız tüm kararlarda bilimsel uygulamaları, daha nitelikli bir eğitim öğretim sürecini ve sizlerin yararını gözetmekteyiz.

Salgın sürecinde eğitiminizi en iyi şekilde sürdürüp nitelikli bir ölçme ve değerlendirmeyle dönemi tamamlamanız hedeflenmektedir. Derslerinizde başarılar dilerim, sağlıcakla kalın.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ

Rate this post

Yorum Ekle