Haberler Kampüs Üni

Bu yıl üniversitelilerin sorunları daha farklı

Pandemi sürecinde Uzaktan Eğitimin başlamasıyla birlikte Üniversiteliler kampüslerde arkadaşlarıyla birlikte zaman geçirmekten ve aktivitelerden de uzak kaldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Psikolojik Danışmanlık Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Engin Deniz, “Uzun süren sosyal etkileşim eksikliğinin insanlarda depresyon, kaygı ve travma gibi ruhsal bozukluklara neden olduğunu biliyoruz. Çoğunluğun bu süreci ailesi ile birlikte geçirdiğini hesaba katarsak aile sorunları ile bu durum kişiyi daha olumsuz sonuçlara kadar götürebiliyor. Bunlara ek olarak sosyal etkileşim eksikliği iletişim, yeme ve uyku sorunları, yetişkinliğe geçişte sorunlar, okul uyum sorunları, dikkat dağınıklığı hatta bağımlılığa neden olacak olumsuz sonuçlar ortaya çıkıyor. Buna bağlı olarak psikolojik danışma hizmetlerine talebin de arttığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı…

Uzaktan eğitiminin bu yıl da devam edeceğini belirten Deniz, bazı önerilerde bulundu

Prof. Dr. M. Engin Deniz

Uzaktan eğitiminin bu yıl da devam edeceğini belirten YTÜ Öğrenci Dekanı Prof. Dr. M. Engin Deniz ise “Uzaktan eğitim devam edeceğine göre öğrencilerimizin bu süreçle başa çıkma becerilerinin geliştirilmesi de önemli. Üniversitelerimizin öğrencilerinin yanında olduklarını hissettirmeleri onların ruh sağlığını olumlu yönde etkileyecektir” diyerek olumsuz sonuçlarla karşılaşmamaları için öğrencilere şu pratik önerilerde bulundu:

Önemlere uyun: Her şeyden önce altın kural önlemlere uymaktır. Bunu unutmayalım.

Etkinliklere katılın: Üniversitenizin sizler için hazırlamış olduğu etkinliklere katılın. Etkileşim sizin okula yönelik motivasyonunuzu yüksek tutacağı gibi ruhsal olarak da olumlu hissettirecektir.

Planlı olun: Uzaktan eğitimin avantajlarını geçen dönem deneyimleyen öğrenciler bu dönemin de öyle olacağını düşünebilir. Normal bir dönemde olunmadığı için her daim hazırlıklı ve planlı olunmalı. Ders programına uygun bir şekilde gereklilikleri takip eden ve yerine getiren öğrenciler her zaman avantaj elde edecektir.

Açıklamaları takip edin: Planlarınızı gerçekleştirirken yetkililerin açıklamalarını mutlaka hesaba katarak harekete geçmelisiniz. Üniversitenizin yaptığı/yapacağı duyuruları takip edin.

Zaman yönetimini iyi yapın: Uzaktan eğitimi başarılı bir şekilde sürdürebilmek ve sonuçlandırmak için eğitimin hızına ayak uydurmalısınız.

Ruhsal bağışıklığınıza önem verin: Nasıl ki biyolojik olarak bağışıklık sistemimiz var, ruhsal olarak da bağışıklığımız var. Uyku, beslenme, yorgunluk, uzun süre ekrana bakma, sedanter yaşam ve gürültü; bunlar dikkat edilmesi gereken hususlar.

Ruhsal destek almaktan çekinmeyin: Kendinizde gözlemlediğiniz sorunlar veya aile içerisinde psikolojik sorunlar, yine ailede kronik rahatsızlık ya da Covid-19 ve buna bağlı sorunlar yaşayanlar bu süreçte ruhsal destek alabilirler. Ruhsal destek almak baş ağrısı için hekime gitmek kadar doğaldır.

Hürriyet Esra Ülkar

2/5 - (1 vote)

Yorum Ekle