Gündem Haberler

Covid-19 hakkında gerçekler

Kendisini “İsviçre medyasında ve uluslararası medyada jeopolitik propagandayı araştıran bağımsız, partizan olmayan ve kâr amacı gütmeyen bir araştırma grubu” olarak tanımlayan Swiss Policy Research web sitesinde “Covid-19 hakkında gerçekler” başlıklı

Okurlarımızın gerçekçi bir risk değerlendirmesi yapmasına yardımcı olmak için bu alandaki uzmanlar tarafından sağlanan Covid-19 hakkındaki gerçeklere tam olarak atıfta bulunuldu.

swprs.org
 1. Ölümcüllük : En son immünolojik çalışmalara göre, genel popülasyonda covid-19’un genel enfeksiyon ölüm oranı (IFR) çoğu ülkede yaklaşık % 0.1 ila % 0.5’dir ve bu , 1957 ve 1968’deki orta influenza pandemileriyle karşılaştırılabilir.
 2. Tedavi : Yüksek risk altındaki veya yüksek maruziyetteki kişiler için, hastalığın ilerlemesini önlemek ve hastaneye yatmayı önlemek için erken veya profilaktik tedavi şarttır.
 3. Yaş profili : Hızlı ölümlerin ortalama yaşı çoğu ülkede 80 yaşın üzerindedir ve ölenlerin sadece yaklaşık %5’inin ciddi ön koşulları yoktu. Pandemik influenzanın aksine, erken ölüm oranının yaşı ve risk profili bu nedenle normal ölüm oranıyla karşılaştırılabilir ve orantılı olarak artar.
 4. Huzurevleri : Pek çok Batı ülkesinde, tüm hızlı ölümlerin üçte ikisi, hedefli ve insani koruma gerektiren bakım evlerinde meydana geldi. Bazı durumlarda, sakinlerin gerçekten covid mi yoksa haftalarca süren stres ve izolasyondan mı öldüğü açık değildir.
 5. Aşırı ölüm : Tüm ek ölümlerin% 30 kadarı covid nedeniyle değil, kilitlenmeler, panik ve korkunun etkilerinden kaynaklanıyor olabilir. Örneğin, kalp krizi ve felç tedavisi % 40’a kadar azaldı çünkü birçok hasta artık hastaneye gitmeye cesaret edemedi.
 6. Antikorlar : 2020 yazına kadar, New York City ve Bergamo gibi küresel sıcak noktalar, yaklaşık% 25’lik antikor seviyelerine ulaştı. Madrid, Londra ve Stockholm gibi başkentler % 15 civarındaydı. Bununla birlikte, Avrupa ve ABD’nin büyük bir kısmı hala % 5’in altındaydı .
 7. Semptomlar : Enfekte olmuş kişilerin% 40’a kadarı hiçbir semptom göstermez, yaklaşık % 80’i en çok hafif semptom gösterir ve yaklaşık % 95’i en çok orta derecede semptom gösterir ve hastaneye yatmayı gerektirmez. Yeni koronavirüse karşı bağışıklık olmadığına dair ilk varsayım doğru değildi.
 8. Uzun süreli covid : Semptomatik kişilerin yaklaşık % 10’u akut sonrası veya uzun süreli covid, yani birkaç hafta veya ay süren semptomlar bildirir. Bu aynı zamanda daha genç ve daha önce sağlıklı insanları güçlü bir bağışıklık tepkisi ile etkiler. Sonrası virüs sendromu, çok şiddetli grip bilinmektedir.
 9. Bulaşma : Mevcut bilgilere göre, virüsün ana bulaşma yolları konuşma veya öksürme sırasında üretilen iç mekan aerosolleri ve damlacıklarıdır; dış mekan aerosollerinin yanı sıra çoğu nesne yüzeyinin küçük bir rol oynadığı görülmektedir.
 10. Maskeler : Orada hala hiçbir bilimsel kanıt çok az genel popülasyonda bez yüz maskeleri etkinliği için ve zorunlu maskeleri giriş kontrol altına alamamıştır veya çoğu ülkede salgın yavaş. Yanlış kullanılırsa, maskeler enfeksiyon riskini artırabilir.
 11. Çocuklar ve okullar : Gripten farklı olarak covid durumunda çocuklarda hastalık ve bulaşma riski çok düşüktür. İlkokulların kapatılması veya özellikle çocukları hedef alan diğer tedbirler için tıbbi bir neden yoktu ve bu nedenle de yoktur.
 12. İletişim izleme : tıbbi açıdan, iletişim izleme olduğu sonucuna grip salgınlarına karşı önlemler konusunda 2019 A WHO çalışması “hiçbir koşulda tavsiye edilmez”. Cep telefonlarındaki iletişim izleme uygulamaları da çoğu ülkede başarısız oldu .
 13. PCR testleri : Uluslararası olarak kullanılan virüs test kitleri bazı durumlarda yanlış pozitif ve yanlış negatif sonuçlar verebilir veya önceki bir enfeksiyondan bulaşıcı olmayan virüs fragmanlarına tepki verebilir. Bu bağlamda, sözde döngü eşiği veya ct değeri önemli bir parametredir.
 14. Tıbbi yanlış yönetim : ABD’de ve diğer bazı ülkelerde, şüpheli mali teşvikler ve uygun olmayan protokoller nedeniyle bazı hastalıklı hastaların ölümcül tıbbi yanlış yönetimi meydana geldi. Çoğu ülkede, yakın zamanlı hastane mortalitesi o zamandan beri önemli ölçüde azaldı.
 15. Kilitlemeler : WHO, kilitlemelerin “korkunç bir küresel felakete” neden olduğu konusunda uyardı. BM’ye göre, kilitlenmeler 1,6 milyar insanın geçimini ciddi riske atabilir ve 150 milyon çocuğu daha yoksulluğa sürükleyebilir. İşsizlik, iflaslar ve psikolojik sorunlar dünya çapında rekor seviyelere ulaştı.
 16. İsveç : İsveç’te, kilitlenme olmaksızın toplam ölüm oranı şimdiye kadar güçlü bir grip mevsimi aralığında olmuştur. İsveç’teki ölümlerin % 70’i yeterince hızlı korunmayan huzurevlerinde meydana geldi. Ortanca yaş İsveçli covid ölümlerin 84 yıldır.
 17. Medya : Birçok medya raporlama profesyonelce olmuş, halka korku ve panik maksimize etmiştir ve bir yol açmıştır masif abartılması letalitesinin ve covid ait mortalite. Hatta bazı medya, durumu dramatize etmek için manipülatif resimler ve videolar kullandı.
 18. Aşılar : Birkaç tıp uzmanı koronavirüs aşılarının eksprese edilmesinin riskli olabileceği konusunda uyardı . Nitekim, örneğin 2009’un sözde domuz gribine karşı aşı, ciddi nörolojik hasar vakalarına ve milyonlarca davaya yol açtı. Yeni koronavirüs aşılarının da test edilmesinde ciddi komplikasyonlar ve başarısızlıklar bildirildi.
 19. Virüs kaynağı : Yeni corona virüsünün kaynağı belirsizliğini koruyor, ancak en iyi kanıt şu anda 2012’de bir Çin madeninde virüs örnekleri toplanan, depolanan ve Wuhan’daki Viroloji Enstitüsü (WIV) tarafından araştırılan covid benzeri bir pnömoni olayına işaret ediyor. )
 20. Gözetim : NSA ihbarcı Edward Snowden, covid pandemisinin küresel gözetimi kalıcı olarak genişletmek için kullanılabileceği konusunda uyardı . Dünyanın çeşitli yerlerinde, nüfus insansız hava araçlarıyla izleniyor ve tecrit sırasında ciddi polis aşırılığıyla karşı karşıya.
Rate this post

Yorum Ekle