Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Kızlar için Ayrı Üniversite’ Açıklaması

g20 zirvesine katılmak üzere Japonya’da bulunan AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Mokugawa Kadın Üniversitesi’nde fahri doktora unvanı verildi. Cumhurbaşkanı, Japonya’daki kadın üniversitelerinin Türkiye için bir örnek oluşturabileceğini bunun için adım atılabileceğini söyledi.

Erdoğan, fahri doktora unvanının ardından, “Japonya’da 800 üniversitenin 80 tanesi kadın üniversitesi. Bu bizler için çok anlamlı. Bizde böyle bir şey yok, olması halinde de neler olur o ayrı bir soru işareti. Japonya bu noktada çok önemli bir örnek. Japonya’daki 80 kadın üniversitesini büyükelçime görev veriyorum, incelemek suretiyle ülkemde de bunun adımını inşallah atacağız.

Bölgemizde ve dünyada yaşanan hemen her kriz öncelikle kadınları hedef alıyor. Kıyafetinden veya dış görünüşünden en fazla saldırıya yine kadınlar maruz kalıyor. Türkiye olarak son 17 yılda kadın hakları konusunda birçok tarihi reforma imza attık. Siyasette sorumluluk yüklendiğim her yerde kadınlarımızla birlikte yol yürümeye daima özen gösterdim. Kamu istihdamında kadın oranı yüzde 38’i geçiyor. Çalışma hayatımızdaki 9 milyonu aşkın kadın ülkemizin gücüne güç katmıştır” şeklinde konuştu.

Rate this post

Yorum Ekle