Cumhuriyet Üniversitesi Haberler Özel İlan Üni

Cumhuriyet Üniversitesi en düşük puanlı adayı kadorya aldı

Birgün’den Mustafa Mert Bidircin’ın haberine göre “Cumhuriyet Üniversitesi’nin araştırma görevlisi sınavını, tüm adaylardan ALES puanı en düşük olan aday hak kazandı. Söz konusu kişinin tez danışmanı ise AKP Milletvekili Aday Adayı.”

Cumhuriyet Üniversitesi’nin açtığı araştırma görevlisi ilanına başvurarak üniversiteye girmeye hak kazanan kişinin, ilana başvuranlar arasında ALES puanı en düşük olan aday olduğu bildirildi.

Söz konusu kişinin tez danışmanı ise AKP Milletvekili Aday Adayı Oğuzhan Aydın.

TORPİLDE ŞAHLANIŞ DÖNEMİ

AKP hükümeti döneminde sayıları artan ancak nitelikleri düşüşe geçen üniversitelerdeki tartışmalı akademisyen alımlarına bir yenisi daha eklendi. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Türk Halk Edebiyatı Anabilim Dalı için araştırma görevlisi ilanı açtı.

İlana başvurmak isteyen adaylara, “Türk Dili ve Edebiyatı veya Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü mezunu olup, Türk Halk Edebiyatı alanında tezli yüksek lisans yapmak” şartı koşuldu. İlana 15 aday başvurdu. Başvuran adaylardan ikisi, “Transkript belgesinin mühürsüz olduğu” ve “Transkript belgesinin fotokopi olduğu” gerekçeleri ile elendi. Toplam 13 aday, yazılı sınava girmeye hak kazandı. Sınava girmeye hak kazanan 13 adaydan yedisi sınava katılmadı. Kalan altı adayın ise dördü elendi. Elenen adayların tamamına yakınının ALES ve yabancı dil puanının yüksek olması dikkati çekti.

TEZ DANIŞMANI TANIDIK

Sınavı, listedeki tek Çağdaş Türk Lehçeleri Bölümü mezunu olan ve tez danışmanlığını AKP Erzincan Milletvekili Aday Adayı Oğuzhan Aydın’ın yaptığı Yusuf B. kazandı. Yusuf B.’nin ALES puanının, sınava giren diğer tüm adaylardan düşük olduğu belirlendi. Yabancı dil sınav puanı da 65 ile ortalamanın altında kalan Yusuf B, üniversitenin sınavında diğer adaylara ortalama 35 puan fark attı.

5/5 - (1 vote)

Yorum Ekle