Kampüs

Ders Çalışmaya Motive Olmak İçin Yapman Gereken 5 Şey

Her öğrencinin kafasını sınav dönemlerinde meşgul eden o meşhur soruya (“Nasıl çalışacağız?”) cevaplar aradık.

Sınavların yaklaştığı günlerde aslında tüm öğrenciler ne yapmaları gerektiğini bilir: Ders çalışmak. Burada bir problem yok. Ama asıl soru şu: Nasıl çalışacağız? Tam da bu dönemde canımız gezmek, filmler izlemek, internette daha önce 25 kez izlediğimiz videoları bir kez daha izlemek ister. Ama içimizdeki o mantıklı ses de peşimizi bırakmaz: Ders çalışmalısın!

Bu durum şu veya bu şekilde tüm öğrencilerin ve bir zamanlar öğrenci olanların başına gelmiştir. Peki, bu konuda ne yapmak gerekiyor? Ders çalışmak için kendimizi nasıl motive etmeliyiz? İşte bizim aklımıza gelen 6 tavsiye

1- Bir süre sosyal medyadan uzak dur

“Ders çalışmaya başlamadan önce story’lere bir bakayım…” Bu cümlenin ardından geçen bir saatte hala elimizde telefon olduğunu fark ettiğimizde gelen o yıkıklık hissini çoğu insan bilir. O yüzden ne story’ler ne de tivitler ders çalışırken radarında olmamalı. Sosyal medya emin ol daha uzun süre orada durmaya devam edecek, sen derslerine adapte olmaya çalışmalısın.

2- Kendine bir ödül belirle

Ders çalışmaktan en çok sıkıldığın anlarda sınav döneminden sonra yapacaklarını düşün. Mesela yapmak istediğin bir hiking macerası, vizyonda izlemeyi beklediğin bir film ya da çılgınca eğleneceğin bir parti. Hangisi seni daha çok mutlu ediyorsa birini seç ve motivasyonu artırmak için “Sınavlardan sonra neler yapacağım neler,” coşkusuyla çalışmana geri dön.

3- Biraz düzen önemli

Sınav döneminde kafan yeterince dağınık olacak zaten, bir de odanın dağınık olması motivasyon düşürebilir. Tertipli bir odada temiz temiz çalışmak zihnine de iyi gelecek ve örneğin tam derse odaklanmışken karman çorman bir yatağa bakıp ufak çaplı cinnetler getirmeyeceksin.

4- Arkadaşlar iyidir

Bazı insanlar bir grup halinde çalışınca daha çok verim alabilirler. Eğer sen de o insanlardan biriysen bir evde, kütüphanede ya da kafede arkadaşlarınla buluş ve ortama uyum sağla. Elbette çok sayıda insanın olduğu bir çalışma ortamının sulanması ve bazen işin geyiğe dönmesi riski de var ama gereken disiplin sağlandığında birlikte çalışmak birçok açıdan daha faydalı olabilir.

5- Kısa molalar ver

Dersin başına oturup saatlerce kalkmamak ve hunharca tüm konuları ezberlemeye çalışmak da pek iyi bir yöntem değil. Uzmanlar kısa süreli aralar verilmesi konusunda ısrarlı. O arada ister bir şarkı dinle, istersen biraz hava almaya çık ya da bir şeyler iç, karar senin. Sürekli çalışırsan bir yerden sonra yorgun düşmen ve motivasyonunu kaybetmen de söz konusu olabilir.

Redbull Sunar

4.7/5 - (3 votes)

Yorum Ekle