Haberler Üni

Eğitim uzaktan sınavlar yüz yüze

Birçok üniversitede eğitim ve sınavlar online yapılırken bazı üniversiteler uzaktan eğitim vermesine rağmen sınavları yüz yüze yapma kararı aldı.

Üniversitelerde sınav zamanı yaklaşıyor. Uzaktan eğitim veren bazı üniversiteler YÖK’ten gelecek bilgilere göre hareket etmeyi planlarken bazıları senato kararıyla sınavları yüz yüze yapacaklarını açıkladı. Bu üniversitelerden bazıları şöyle:

Boğaziçi Üniversitesi: Ağırlıklı olarak uzaktan eğitim yapan üniversitede, bir kısım dersler yüz yüze işleniyor. Final sınavları yüz yüze olacak.

Başkent Üniversitesi: Akademik programlardaki teorik dersleri dijital ortamda yapacağını; pratik, laboratuvar ve uygulamalar için seyreltilmiş yüz yüze eğitim vereceğini açıklayan üniversitede, final sınavları ara sınavlar sonrası pandemi koşullarına göre gözden geçirilerek yüz yüze olacak.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi: Tüm sınavlar yüz yüze olacak. Üniversite, sınavların, sosyal mesafe kurallarına dikkat edilerek ve görevli sayısı artırılarak yapılacağını duyurdu.

Sinop Üniversitesi: Sınavların yüz yüze yapılmasına karar veren üniversite ayrıca yüz yüze yapılacak derslere katılmak istemeyenlere, kayıt dondurma veya dersleri sonraki dönemlerde alma hakkı tanıdı.

Atılım Üniversitesi: Sınavların yüz yüze yapılacağını duyurdu. Bunun mümkün olmayacağı bir ortam oluşması halinde üniversite, sınavları güvenli bir program üzerinden yapmayı planlıyor.

İstanbul Kültür Üniversitesi: Uzaktan ve yüz yüze eğitim veren üniversite, yarıyıl sonu sınavları ile bütünleme sınavlarının gözetimli olarak yüz yüze yerleşkelerde yapılacağını duyurdu.

Yaşar Üniversitesi: Teorik ve uygulamalı dersler, uzaktan eğitimle veriliyor. Final sınavları, pandeminin gidişatına göre, yerleşkede yapılacak.

Eğitimlerin uzaktan sınavların ise yüz yüze yapılacak olmasına birçok öğrenci tepki gösteriyor.

Tercihe bırakanlarda var

Uzaktan eğitim, yüz yüze sınavdan farklı uygulamalara giden üniversiteler de bulunuyor. Örneğin MEF Üniversitesi’nde 3 yıldır genel olarak proje bazlı bir ölçme ve değerlendirme sistemi tercih ediliyor. Bazı derslerde ve özellikle Hukuk Fakültesi’nde uygulanan sınav odaklı ölçme ve değerlendirme yönteminde öğrencilere iki seçenek sunuluyor. Öğrenci isterse Zoom veya Blackboard üzerinden, kamerası açık bir şekilde sınava katılabiliyor ya da önceden tercihini belirtip kampüse gelerek aynı saatte yüz yüze sınav olabiliyor.

4.5/5 - (2 votes)

Yorum Ekle