Erciyes Üniversitesi Haberler Üni

Erciyes Üniversitesi “THE Genç Üniversiteler” Dünya Sıralamasında İlk 300’e Girdi

Erciyes Üniversitesi THE Genç Üniversiteler Dünya Sıralamasında İlk 300 Üniversite arasına girmeyi başardı…

Saygın üniversite derecelendirme organizasyonlarından birisi olan Times Higher Education (THE) 2020 Genç Üniversiteler Dünya Sıralamasını açıklandı.

Dünya genelinde 50 yaşından genç olan üniversitelerin değerlendirdiği sıralamada üniversiteler Öğretim, Araştırma, Atıflar, Endüstri Geliri ve Uluslararası Görünürlük olmak üzere 5 ana başlıkta 13 göstergeye göre derecelendirilmiş olup, toplam puan belirlenirken Öğretim, Araştırma ve Atıflar %30, Endüstri Geliri %2.5 ve Uluslararası Görünürlük ise %7.5 oranında ağırlığa sahip bulunmaktadır.

Geçen yıl Türkiye’den 14 üniversitenin yer aldığı Genç Üniversiteler Dünya Sıralamasına bu yıl ülkemizden 23 üniversite girmiştir. Sıralama sonuçlarına göre Erciyes Üniversitesi dünya üniversiteleri arasında 251-300 bandında yer almıştır. Diğer taraftan Erciyes Üniversitesi Türkiye üniversiteleri arasında 5. başarı bandında, devlet üniversiteleri arasında ise ilk başarı bandında yer almıştır.

THE 2020 Genç Üniversiteler Dünya Sıralamasında Yer Alan Türkiye Üniversiteleri

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Erciyes Üniversitesinin başarısı konusunda şunları söyledi:

“İyi bir öğretim kurumu olma hedefini de koruyarak kendisine güçlü bir araştırma üniversitesi olmayı hedef olarak benimsemiş olan Erciyes Üniversitesi, güçlü kadrosu ve sahip olduğu araştırma altyapıları ile gelişimini sürekli ileriye taşımak suretiyle dünya genelinde önde gelen yükseköğretim kurumları arasında yer almak konusundaki ilerleyişini kararlılıkla sürdürmektedir.

Üniversitemizin gelişiminde ve başarılarında emeği geçen tüm mensuplarımıza, öğrencilerimize ve paydaşlarımıza katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

4/5 - (1 vote)

Yorum Ekle