Erciyes Üniversitesi Haberler Üni

Erciyes Üniversitesi’nin Covid-19 aşısında yan etki görülmedi

Erciyes Üniversitesi‘nin Covid-19’a karşı geliştirdiği ERUCOV-VAC aşı adayının ilk dozu geçen hafta gönüllülere yapılmıştı. Halen yerli aşının çalışmalarına devam eden Erciyes Üniversitesi tarafından, aşının uygulandığı gönüllülerde herhangi bir yan etkinin görülmediği bildirildi.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış: “Şu ana kadar aşı yapılan gönüllülerimizin durumu çok iyi”

ilginizi çekebilirErciyes Üniversitesinin Covid-19’a Karşı geliştirdiği ERUCOV-VAC Aşı Adayının İlk Dozu Gönüllülere Yapıldı

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış yaptığı açıklamada, aşının uygulandığı gönüllülerde bir yan etkinin görülmediğini söyledi.

Rektör Çalış, “Şuanda iki tane gönüllümüze yapıldı. Bugün üçüncü gönüllümüze yapılacak. Bunun prosedürü var. Şuana kadar aşı yapılan gönüllülerimizin durumu çok iyi. Hiçbir yan etki görülmedi. Çok sıkı takip ediyoruz. Gerçekten iyi gidiyor. İnşallah faz-1’i daha öncede açıkladığımız gibi Ocak ayının ilk haftasında bitirmeyi planlıyoruz. Başarılı geçeceğini de ümit ediyoruz. İnşallah sonrasında faz-2’de başarılı geçer. En kısa zamanda milli aşımız milletimizde ve insanlıkla buluşmuş olur diye ümit ediyoruz. Biz ümitliyiz. Buna hazırlanırken aşının Ar-Ge çalışması sırasında güvenlik testlerine çok dikkat ettik. Zaten tecrübeli ekibimiz tarafından geliştirildiği için bu konularda çok tecrübeliler ve çok iyi takip ediyorlar. Şu ana kadar hiçbir sıkıntı yok. İnşallah etkinliği de çok iyi olur. Şimdiden bir şey söylemek çok zor. Önce faz-1’de başarılı olmamız gerekiyor ki; inşallah başarılı da olacağımıza ümit ediyorum. Faz-2’ye geçelim, faz-2’de başarılı olsun. Sonra faz-3 daha geniş kapsamlı olacak. Büyük ihtimal Sağlık Bakanlığımız tarafından yürütülecek. Bunlarda başarılı olur, milli aşımız ortaya çıkar diye ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Rate this post

Yorum Ekle