Haberler Özel İlan Pamukkale Üniversitesi Üni

Eşine Özel Kadro Açan Rektör Hüseyin Bağ’a Soruşturma

“Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ eşini üniversitede yükseltmeye ısrarla devam ediyor” haberi sonrası YÖK, Rektör Hüseyin Bağ hakkında soruşturma başlattı.

Ne olmuştu?

Pamukkale Üniversitesi, 7 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan ilanla akademik personel alımına çıktı. Listenin 7’nci sırasında Dil Öğretimi Uygulama Ve Araştırma Merkezi’ne (PADAM) alınacak öğretim görevlisinin özellikleri hayli dikkat çekti. ‘Adrese teslim alım’ imajı uyandıran ilanın ardından başvurular değerlendirdi ve 10 Ağustos’ta yapılacak sınava katılacak isim belirlendi. Pamukkale Üniversitesi‘nin internet sitesinden ilan edilen duyuruda, sınava katılmaya hak kazanan kişinin rektörün eşi Derya Bağ olduğu görüldü.

PAÜ Dil Öğretimi Uygulama Ve Araştırma Merkezi’nin (PADAM) resmi internet sitesindeki, akademik kadro bölümünde D. B’nin ismi şimdiden yer aldı. Yani daha sınav yapılmadan, Rektör Bağ’ın eşi D. B, akademik yükselmesini yapacağı birime yerleşti bile…

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. HÜSEYİN BAĞ HAKKINDA YÖK’TEN YAPILAN AÇIKLAMA İSE ŞU ŞEKİLDE

Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğünce 07.07.2020 tarihinde öğretim görevlisi kadrosu çıkılan ilanda özel şartların kişiye özel olarak belirlenerek Rektörün eşini tarif eder şekilde olması nedeniyle; Yükseköğretimin teamül ve etik ilkeler ile bağdaşmayacak nitelikte davranışları ile güvenirliği zedelenen Rektör hakkında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 07.08.2020 tarihli talimatı ile Yükseköğretim Denetleme Kurulunca soruşturma yapılması uygun bulunmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılında yine aynı üniversitede Rektörün eşinin enstitü sekreterliği görevine atanması konusunda YÖK tarafından yapılan uyarı neticesinde üniversite tarafından yapılan işlem geri çekilmiştir.

Konuyu görüşmek üzere Yükseköğretim Genel Kurulu 10.08.2020 tarihinde toplanacak olup rektörün durumu bu toplantıda acil olarak değerlendirilecektir. YÖK olarak, akademik camianın itibarını zedeleyen uygulamalara, tutum ve davranışlara asla müsamaha gösterilmeyeceğini kesin bir dille ve uyarı mahiyetinde ifade ederiz.

Edinilen bilgilere göre geçtiğimiz hafta sağlık nedeniyle istifa ettiğini belirten Siirt Üniversitesi Rektörü hakkında, istifası öncesinde YÖK’ün, etik olmayan bazı işlemlerinden dolayı Rektöre soruşturma başlattığı öğrenildi.

ilginizi çekebilirYÖK Üniversitedeki Usulsüzlüklere Neden Dur Diyemiyor?

ilginizi çekebilirRektör eşini üniversitede yükseltmeye devam ediyor

ilginizi çekebilirPAÜ Tercih Haftasında Dalga Konusu Oldu

ilginizi çekebilirRektör, öğretmen eşini Enstitü Sekreteri olarak atadı

4.7/5 - (3 votes)

Yorum Ekle

2 Yorum