Haberler Üni

FETÖ’nün güncel öğrenci yapılanmasında 12 tutuklama

FETÖ’nün güncel Üniversite yapılanmasında 39 Gözaltı” haberinde detayları paylaşılan soruşturmada bugün yeni gelişmeler oldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ’nün güncel üniversite öğrencisi yapılanması soruşturmasında 39 kişi gözaltına alınmıştı.

Başsavcılığın koordinesinde gerçekleştirilen operasyonda, örgütün 2019 ve 2020 yılları arasında öğrenci yapılanmasına yönelik faaliyetleri deşifre edildi. Son dakika bilgisine göre, şüphelilerden 12’si tutuklanıp 7’si adli kontrolle serbest bırakılırken 13 şüphelinin sorgusunun da devam ettiği öğrenildi.

Öğrenci evleri ortaya çıktı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturmada, yaklaşık 1 yıl önce örgütün şifreli haberleşme programı ByLock kullandığı gerekçesiyle tutuklanan şüpheli M.C.’den elde edilen dijital delillerde, 2019 ve 2020 yılı öğrenci evlerine ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı belirlendi.

Faaliyetleri deşifre edildi

Savcılığın talimatının ardından MİT İstanbul Bölge Başkanlığı ve İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmalarda, FETÖ’nün 2019 ve 2020 yılları arasında öğrenci yapılanmasına yönelik faaliyetleri deşifre edildi, kamuya açık alanlarda toplantı ve piknik gibi organizasyon yaptıkları belirlendi. Teknik ve fiziki takipler sonucunda, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından farklı illerden İstanbul’a üniversitede okumak için gelen öğrencilere FETÖ’ye ait öğrenci evlerinde kalmaları için yönlendirmelerin yapıldığı tespit edildi.

Çalışmada, örgütün “güncel üniversite öğrenci yapılanması”ndan sorumlu 8 şüpheli ve bunlara bağlı örgüt evlerinde kalan üniversite öğrencileri tespit edildi. Öğrencilerden sorumlu olduğu tespit edilen şüphelilerden bazılarının FETÖ soruşturmaları kapsamında firari olduğu ve bu zamana kadar yakalanmamak için “gaybubet evlerinde” saklandıkları yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıktı.

İtirafçı olan şüpheliler yeni bilgiler verdi

Bu bilgiler ışığında harekete geçen ekipler, ilk operasyonu 13 Kasım’da İstanbul merkezli 7 ilde gerçekleştirerek, 28 şüpheliyi gözaltına almıştı.

Gözaltına alınan şüphelilerden 5’i etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak itirafçı olmuştu. Şüpheliler, örgütün 15 Temmuz darbe girişiminden sonra İstanbul’da üniversite okuyan öğrencilere yönelik güncel faaliyetleri hakkında bilgi verilmişti. Alınan ifadeler doğrultusunda yeni tespit edilen kişilere yönelik olarak düzenlenen ikinci operasyonda, 11 şüpheli daha gözaltına alınmıştı.

12 kişi tutuklandı

Emniyette işlemleri tamamlanan 19 şüpheli İstanbul Adliyesine sevk edilirken, savcılık 16 şüpheliyi tutuklama 3 şüpheli için ise adli kontrol talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti. Mahkeme ifadenin ardından şüphelilerden 12’sini tutuklayarak cezaevine gönderirken 7 şüpheliyi adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. Savcılığın soruşturması kapsamında 13 şüphelinin emniyetteki işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

5/5 - (2 votes)

Yorum Ekle