Haberler Üni

Gaziantep Üniversitesi Suriye’de 3 Fakülte Kuruyor

Cumhurbaşkanı Kararı ile Gaziantep Üniversitesi‘ne bağlı olmak üzere Suriye El Bab‘da İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Azez’de İslami İlimler Fakültesi ve Afrin’de Eğitim Fakültesi kurulması kararı verildi.

Bugünkü Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı Kararı ile Gaziantep Üniversitesi Suriye’de 3 ayrı fakülte kuruyor. El Bab, Azez ve Afrinde kurulacak fakülteler sırasıyla İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (El Bab), İslami İlimler Fakültesi (Azez) ve Eğitim Fakültesi (Afrin) olacak.

Karar 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nun ek 30’uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun ek 39’uncu maddeleri gereğince verildi.

CUMHURBAŞKANI KARARIYLA KURULACAK

2809 sayılı Kanun’un ek 30’uncu maddesi üniversitelerin yeni fakülteler veya enstitüler kurmasını düzenliyor.

2547 sayılı Kanun’un ek 39’uncu maddesinde ise “Türkiye’deki Devlet üniversiteleri, Cumhurbaşkanı(1) kararıyla yurtdışında akademik birimler ve bu kapsamda ihtiyaç duyulan sosyal tesisler kurabilir. Bu maddenin uygulanmasıyla ilgili usul ve esaslar Cumhurbaşkanı(2) tarafından çıkarılan yönetmelikle belirlenir” deniyor.

3/5 - (3 votes)

Yorum Ekle

5 Yorum

  • Sadece kürtleri çekmiyoruz bu ülkede kürtler olmasın kim olursa olsun bir kürt tabelasını bulmasın ama oturduğum sokakta bir sürü suryelilerin tabelasını görürsünüz

  • Ver MEHTERİ ver allah belanızı versin… hele bu aralar vergiler, zamlar trafik cezaları yükseldi sebebi bu muydu 😠😠😠😠

  • Yok artık …onun yerine Türkiye’ye açın Suriye’ye niye açıyorsunuz. Azıcık ülkemizi düşünelim pis Suriyelilerin kölesi olmayalım hepsini gönderelim 😠😡🤬