Haberler

Gözaltındaki Üniversiteliye Diyanette İş Karşılığı Ajanlık Dayatması

Mardin’de üniversitesi öğrencisi Hatip Öncü, gözaltındayken “istihbaratçı” olduklarını söyleyen kişilerce, DİB’de iş karşılığında kendisine ajanlık dayatıldığını öne sürdü. Öncü, savcılığa başvurdu.

Mardin Artuklu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Hatip Öncü, 27 Kasımda evine yapılan baskınla 7 arkadaşıyla birlikte gözaltına alındı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi Üyesi de olan Hatip Öncü, gözaltında bulunduğu sırada mülakat adı altında, sakallı 3 kişinin kendisiyle özel görüştüğünü söyledi.

DEVLET BİZİZ

Öncü, kendilerini istihbaratçı olarak tanıtan şahısların, “Zaten ailenin sicili bozuktur, memur olamazsın. Boşuna üniversite okuyorsun. Gel bizimle birlikte çalış. Parti içinde en üst düzey yetkili kişiler ile görüş fakat bizim bilgimiz dahilinde olsun. Eylemlerde en ön planda ol, yine bizim bilgimiz dahilinde olsun. Bizimle birlikte çalışırsan seni diyanette en üst düzey personel yaparız. Devlet biziz, memurlar bizim elimizin altından geçiyor’ gibi tekliflerde bulundular” diye konuştu.

KABUL ETMEYİNCE HAPİSLE TEHDİT ETTİLER

Teklife olumsuz yanıt verince hapisle tehdit edildiğini söyleyen Öncü, “Daha önce tutuklanan arkadaşımızı örnek göstererek ‘Bak gördün mü şu an o arkadaşın cezaevinde. Sen de öyle olmak istiyor musun? Elimizde seni 10 yıl cezaevinde tutacak belgeler var. Gel bizimle çalış. Biz abin olalım. Gece 2-3 bile olsa ara bizi. Ailenin maddi durumu ortada. Bizimle çalışırsan sana maddi anlamda yardımcı oluruz. Her gün Mardin’den köye gitmene gerek kalmaz. Sana burada ev tutarız. Gözaltına alınırsın ama hiçbir şekilde tutuklanma olmaz. Hep elimizin altında olursun. Eylemlerde hep en önde olursun ama kimse seni bilmez. Sadece bu 3 kişi seni bilir’ dediler” ifadelerini kullandı.

BOŞUNA MI KONUŞUYORUZ, SENİNLE GÖRÜŞECEĞİZ

Öncü, Diyanet İşleri Başkanlığında iş karşılığı ajanlık teklifini kabul etmemekte ısrar edince “İki saattir seninle konuşuyoruz boşuna mı? Seninle görüşeceğiz” diye tehdit edildiğini söyledi.

SAVCILIĞA BAŞVURDU

Gözaltının ardından serbest bırakılan Öncü, İnsan Hakları Derneğine (İHD) başvurarak başından geçenleri anlattı. İHD’nin hukuksal destek sağladığı Öncü, söz konusu kişilerin tespit edilerek, haklarında dava açılması talebiyle Mardin Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Rate this post

Yorum Ekle