#AkmayanSerum

Hayata Karşı Kendinizi Sinirli Hissediyor Musunuz?

Sinirden vazgeçmenin 8 yolu…

Yaşadığımız hayal kırıklıkları bizi hayata karşı sinir dolu bir insan yapmaya yeter bazen.

Gerçekte hayal kırıklığı nedir diye? sorsak, sözlüklerde “İnsanın beklentilerinin boşa çıkması halinde ortaya çıkan bir duygudur.” der… Ama bu çoğu zaman hayal kırıklığını derinlemesine tarif etmek için yeterli değildir. çoğu zaman.

Hayal kırıklığının arkasındaki sebepler başka başka olabilir, bu da sizi hayata karşı sinirli bir insan haline getirebilir.

1- Başarısızlığınızı bir ders yapın

Fotoğraf: Gratisography

Yaşadığımız bir deneyimde başarısız olmak normaldir. Sık sık birbiri ardına başarısız olmak isi bizde hayal kırıklığına yol açar.

Bunu bir başarısızlık olarak görmek geriye Thomas Edison‘un dediği gibi bir not alın; “Başarısız olmadım. Ama işe yaramayacak 10.000 yöntem keşfettim.”

Her gün küçük büyük şeylerle test ediliyoruz, başaramasak bile belki ondan öğreneceğimiz şeyler vardır. Başarısızlık konusundaki bakış açımızı değiştirerek, bir engeli fırsata dönüştürmenin yollarını arayabiliriz.

2- Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakın

Fotoğraf: rawpixel

Rekabetçi bir dünyada yaşıyoruz, Sosyal Medyanın hızla büyümesiyle de ateşe körükle gittik.

Yirmi yıl önce komşumuzun yeni arabasına bakardık, ya da o günün popülerlerine bakar kendimizle karşılaştırırdık. Bugün kendimizi ünlülerle ve Sosyal Medyadaki yabancılarla karşılaştırıyoruz, rekabet alanını genişlettik.

Çevrimiçi olduktan sonra, diğer insanların hayatlarına anında erişebiliyoruz. Bu noktada, çoğumuz filtrelenmiş bir realiteye baktığımızı biliyoruz, ancak yine de beğenilerin eksikliği gibi küçük şeyler yüzünden rekabetçi ve sinirliyiz.

Bir iki haftalığına çevrimdışı ol. Açıkçası, telefonumuzu hayatımızdan çıkaramadığımız bir dünyada yaşıyoruz. Ailemiz, arkadaşlarımız ve işimizle iletişim kurabilmemiz için hala gerekli olmasına rağmen, telefonunuzdaki tüm sosyal medya uygulamalarınızı silebilirsiniz.

Alışkanlıklar tarafından programlandığımız için başlangıçta zor olabilir , ancak günler geçtikçe telefonunuzun beğenilerine ve parlak kırmızı bildirimlerine bakmadan kendinizi daha iyi hissedeceksiniz…

3- Bir telaş içinde sıkışıp kaldın – Oradan kurtul

Fotoğraf: Markus Spiske temporausch.com

Ne tür bir hayat yaşadığın önemli değil. Sonunda hepimiz tekrar tekrar aynı şeyi yaparak sıkılıyoruz.

Günlük rutinler hayatımızı devam etmemizi sağlayan şeydir, fakat sonunda bizi yavaşlatan da budur… Bu, işten ayrılmanız, ailenizden ayrılmanız ve derhal çok uzak bir yere tek yön bilet almanız gerektiği anlamına gelmez.

Her zaman yapmak istediğin bir şeyi yapmayı dene ama yapamadığını hisset, çünkü gerçek şu ki – yapabilirsin.

4- Sahip olduklarınızın kıymetini bilin

Fotoğraf: June Intharoek

Çoğu insan her zaman bir yenisini aramaya programlıdır. ilişkimizi, çalışmamızı ve kendimizi nasıl geliştirebiliriz? Bazen, kaçırdıklarımıza o kadar odaklanırız ki, sahip olduklarımızı gözden kaçırırız.

İstediklerinize dokunmak kolaydır, ancak bunun yerine bir saniye için neye sahip olduğunuza bir bakın.

5- Kendinizi güçsüz hissediyorsanız gücü yeniden kazanın

Kontrol sağlamak insanı motive eder, ancak her zaman kontrol edemeyeceğiniz bir şeyler varıdır. Hava, iş yerinden biri veya okuldan bir arkadaşımız olabilir. Bu durum kendimizi güçsüz hissetmemize neden olur.

Gerçek şu ki her şeyi kontrol edemiyoruz. İyi haber ise, bazı şeyleri kontrol etme gücümüz var. Hayatınızın başka bir yönündeki gücü yeniden kazanmaya çalışın.

Diğer insanların bize karşı olan duyguları ve hastalıkları gibi şeyler, kontrolümüz dışında olan birçok şeyden iki tanesidir. Kayıp bir savaşla savaşmayın. Kontrol edebileceğiniz bir şey bulun. Mesela bir fitness hedefi belirlemek ya da yeni bir dil öğrenmek gibi basit şeyler olabilir ya da işinizden ayrılmak ya da toksik bir ilişkiden çıkmak gibi daha büyük şeylerde olabilir.

Gerçekten yapabileceğiniz bir şeye girişmek, aslında güçsüz olmadığınızı size hissettirecektir.

6- Eski acıları veya travmayı kabul edin

Hayat adil değil, aynı şartlarda doğmadık. Bazıları çocukluklarında hiç bilmediğimiz bir travma yaşamış olabilir. Bazıları da kötü bir deneyime sahip acılara maruz kamış olabilir.

Çözülemeyen sorunlardan kaynaklanan hüsran, nedenini bilmeden kendinizi kötü hissetmenizi sağlayacaktır. Onu geçmenin tek yolu geçmişinle uğraşmaktır. Bu mutlaka bir terapistle saatler geçirmeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak acınızı kabul ederek sizi özgürleştirebilir.

Kendinizi, duygularınızı ve belirli durumlara verdiğiniz tepkileri daha iyi anlayarak, hayal kırıklığını giderebileceksiniz.

7- Korkunuzla yüzleşin

Hayal kırıklılığı korkuya bir tepki olabilir. Korkunuzla savaşabileceğiniz tek şey, bugün küçük adımlar atmaya başlamak ve korktuğunuz şeyi yapmaktır. Neredeyse hiç de düşündüğümüz kadar kötü değildir ve daha sonra kendinizi özgür hissetmenizi sağlayacaktır.

[su_quote cite=”Maria Jensen”]Sinirli hissetmek sorun değil, ancak hayal kırıklığının nereden geldiğini anlarsanız, ondan nasıl kurtulacağınızı bilirsiniz.[/su_quote]

4.7/5 - (7 votes)

Yorum Ekle