Kampüs Üni

Hibrit Eğitim nedir?

Hibrit eğitim nedir? Nasıl yapılır?

Karma öğrenme, hibrid öğrenme, karışık öğrenme olarak da bilinen harmanlanmış öğrenme; en sade tanımıyla geleneksel eğitim metodunun çevrimiçi (online) eğitim materyalleriyle zenginleştirilmesi yani harmanlanması olarak tanımlanmaktadır. Kullanılan teknolojilerin yanı sıra farklı eğitim felsefelerinin geleneksel öğrenme ortamında birlikte kullanılması da harmanlanmış öğrenme olarak tanımlanmaktadır.

Buna göre bu üç aşama şeklinde yürütülen sistem: 

Online Eğitim: Daha çok öğrenmeye yönelik ilk kısım olan online eğitim bilgiyi kavrama olarak düşünülebilir. Bu yöntemle bilginin kazanılması, tekrara ve bilgiye yönelik egzersizlere bağlı olarak değişim gösterebileceği düşünülüyor. 

Yüz yüze eğitim: Bu bölüm de öğrenmeye yönelik daha ileri basamaklar yer almakta. Öğrencinin sentez, analiz ve değerlendirme öğrenmenin ileri basamakları olarak gösterilen kısım etkileşimlerle de desteklenecek.

Harmanlanmış Öğrenme: Bu bölümde geleneksel eğitimi desteklemek amacıyla teknolojik materyallerin kullanılması olarak düşünülmemelidir. Harmanlanmış öğrenmedeki denge çevrimiçi ağırlıklı eğitim veren bir kurumun verimliliği arttırmak amacıyla çevrimiçi eğitime ek olarak yüz yüze ders vermesi olarak da düşünülmelidir.

kaynak

4/5 - (1 vote)

Yorum Ekle