Haberler Mersin Üniversitesi Skandal Üni

Hocası Dersten Geçirmek İçin Cinsel İlişki Teklif Etmiş

Mersin Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Bölümü öğrencisi S.D. öğretim görevlisi İ.K’nın kendisinden dersini geçmek için cinsel ilişki teklifinde bulunduğunu ve tacize uğradığını iddia etti.

2 Yıldır Mezun Olamıyorum

İki yıldır İ.K’nin verdiği dersi geçemediği için mezun olamayan S.D., İ.K’nin kendisini bilinçli olarak geçirmediğini ve kendisiyle konuşmak için odasına gittiğinde İ.K’nın iğrenç teklifi ile karşılaştığını iddia ederek şikayetçi oldu.

Polis Baskın Yaptı

S.D, 1 Haziran’da Ahlak Polisi’ne başvurarak öğretim görevlisi hocası 47 yaşındaki İ.K.’nın uygunsuz teklifiyle karşı karşıya kaldığını iddia etti. Bunun üzerine genç kızın telefonunu incelemeye alan polis, savcılıktan aldığı izinle suçüstü kararı aldı. Poliste ifade verirken hocasının kendisine attığı mesajlara yanıt vererek görüşmeyi kabul ettiğini anlatan S.D., evinin bulunduğu yerden kendisini aracıyla alırken sivil polis aracıyla takibe alındığını vurgulayarak şöyle devam etti:

“Eve çıktıktan kısa bir süre sonra kapı çalınınca, bana ‘Sen arkaya geç saklan, komşulardır’ dedi. Kapıyı açtığında polis yakalayıp kelepçeledi. Bunun son olacağını düşünmüyorum. Böyle ahlaksızların cezasız kalmaması gerekir. Adamın ceza alması gerekiyor, serbest bırakılması çok acı. Hayatım boyunca o adamın bakışlarını ve ses tonunu unutamayacağım. Psikolojim bozuldu. Bunu başka birine de yapabilir. “

“Sıradışı Şeyler İstiyorum”

Sınav sonuçlarını gördükten sonra hocası İ.K’yi aradığını ve ona kendisini haksız bir şekilde bıraktığını söylediğini ifade eden S.D, bunun üzerine onun da kendisine dışarıda görüşüp konuşmak istediğini ve belki daha sonra bir şeyler yapabileceğini söylediğini belirtti. Görüşmek için okula gittiğini aktaran S.D., burada İ.K’nin kendisine “Beni nasıl kandıracağını sen bulacaksın, çok çekicisin, sıra dışı şeyler istiyorum’ dediğini öne sürdü.

“Arkadaşımı Geçirdi Beni Bıraktı”

Hocası İ.K’nin okulunu iki yıldır uzattığını belirten ve başka kızların da bu hocanın tacizine uğradığını öne süren üniversite öğrencisi genç kız ifadesinde sınav dönemindeki taciz iddiasını şöyle anlattı: “Bu yıl projemizi sunmak için arkadaşımla gittik o sundu çıktı sıra bana geldi. İçeri girdim ‘S.cım sen çok heyecanlısın otur’ falan dedi. ‘Nerelerdesin görünmüyorsun’ dedi ben de bir kafede çalıştığımı söyledim. Bana ‘sen hiç müşterilerle patronlarla sorun yaşamıyor musun sonuçta çekici bir kızsın’ gibi şeyler söylemeye başladı. Ben projemi bir an önce anlatmak istediğimi söyledim, daha sonra projemi anlatırken bana sürekli bakıp beni anlamadığını söylüyordu. Yanından çıktım bölüm başkanlığına gittim müdür yardımcısına durumu anlattım bana elimizde bir kanıtın olmadığını ve bunun hassas bir durum olduğunu hocanın sınav sonuçlarını girmesini beklememi söylediler.

Bölüm Başkanı’da Poliste “Kanıt Yetersiz” Dedi…

Hocanın bana attığı ‘Dışarıda görüşelim’ mesajını müdür yardımcısına ve bölüm başkanına gönderdim mesajı aldılar, ama bu mesajla da bir şey yapamayacaklarını söylediler. Daha sonra okuldaki bir polisle görüştüm. Polis de bana ‘sana inanıyoruz evet ama bu yeterli bir delil değil bize bir kayıt lazım bu şekilde bir şey yapamayız’ dedi.”

Konuşmaktan Kaçındı

DHA muhabirinin telefonla ulaştığı öğretim görevlisi İ.K, konu hakkında konuşmak istemediğini söylemekle yetindi. Mersin Üniversitesi’nden yapılan yazılı açıkılmada ise, olayla ilgili idari soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Öğretim Görevlisi Açığa Alındı

“Açığa Alındı”

Açıklamada, “Basında yer alan haberde belirtilen taciz olayında adı geçen öğretim elemanı açığa alınmıştır.” ifadesine yer verildi.

4/5 - (1 vote)

Yorum Ekle