Haberler

İlber Ortaylı: “Her yere üniversite açılmaz”

İlber Ortaylı, Türkiye’nin eğitim sistemini sert bir şekilde eleştirerek, “Öyle her yere üniversite açılmaz. Görgüsüzlüğün lüzumu yok” dedi.

Türkiye’nin dört bir tarafından 600 civarı öğretmen, eğitim fakültesi dekanı ve akademisyenler Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan ‘Eğitimde Gelecek Konferansı EKG19’da bir araya geldi. Eğitim sistemini sert sözlerle eleştiri yağmuruna tutan Prof. Dr. İlber Ortaylı, ciddi çöküşün başladığı ve hemen el atılmazsa, geleceğin çok karanlık olduğu uyarısını yaptı.

“HİÇBİR YERDE EĞİTİM BU KADAR SOYSUZLAŞMIŞ DEĞİL”

Ülkenin çok acayip bir yere sürüklendiğini söyleyen Ortaylı, “Mevcut sistemle maalesef ki tarihi çok eski ve başarılı eğitim dönemlerinden geçmiş bir ülke çok acayip bir yere doğru sürükleniyor. Mazeret dediğin vakit, ‘Efendim her yanda çürümüşlük var. Fakat buradaki gibi değil. El âlemin çöküntüsü de beni çok da ilgilendirmiyor. Hiçbir tarafta eğitim bu derece soysuzlaşmış değil. Bunu size açıkça söyleyebilirim.” dedi.

“HER YERE ÜNİVERSİTE AÇILMAZ”

Çocukların sağlıklı bir mecra bulacakları, insanlarla çok sıcak ilişkilere girebilecekleri, tiyatrosu, sineması bulunan yerlere üniversite açılmalı. 18 yaşında insan yolluyorsun. Öyle her tarafa üniversite açılmaz. Görgüsüzlüğün gereği yok. Üniversite mi gerek? Peki o vakit İzmir’e 5 adet, İstanbul’a 10 adet, Ankara’ya, Bursa’ya, Eskişehir’e aç. Sefalete vizeye başvuruyorsun.

4.5/5 - (2 votes)

Yorum Ekle