Giresun Üniversitesi Haberler Üni

İlçede Fakülte olacaktı çöplük oldu

Giresun’un Bulancak ilçesinde, 2018 yılında yapımına başlanan Diş Hekimliği Fakültesi binası terk edilerek çöplüğe döndü.

Sözcü İsmail AKDUMAN

İYİ Parti Bulancak Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Bayrak ise “ilçe halkının fakülte yapılacak diye kandırıldığını, devletin parasının boşa harcandığını” dile getirdi.

Giresun Üniversitesine bağlı olarak faaliyete geçmesi beklenen Diş Hekimliği Fakültesi binası, Belediye Başkanı Recep Yakar ile dönemin Üniversite Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun arasında yapılan anlaşma gereği binayı belediye yaparak üniversiteye devredecekti.

5 kat olarak planlanan binanın büyük bir kısmı yapıldı. Ancak Giresun Üniversitesinin rektörünün değişmesiyle (Prof. Dr. Yılmaz Can) Bulancak ilçesine yapılacak Fakültenin çalışması da durdu.

Yeni rektör fakültenin yanlış yere yapıldığını söyledi

Neredeyse bina bitmek üzereydi ki inşaat çalışmaları bir anda durdu.

2019 yılında rektör olarak atanan Prof. Dr. Yılmaz Can, Diş Hekimliği Fakültesinin yanlış yere yapıldığını açıkladı. Can, Şubat 2020 yılında yaptığı açıklamada, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin tamamlanmak üzere olduğunu belirterek Diş Hekimliği Fakültesi’nin de aynı yere yapılacağını vurgulayarak, “Tıp Fakültesi Morfoloji binası için 47 milyon TL’lik ödenek çıktı.

Binanın bu yıl içerisinde temeli atılarak 3 yıl gibi süre içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Aynı bölgeye Diş Hekimliği Fakültesinin de yapılması kararını aldık. Diş Hekimliği içinde 7 milyon TL gibi bir bütçe gerekiyor. Bu bütçe içinde çalışmalarımız olacaktır. Gerekli olması halinde ilimizin hayırseverlerinden de destek isteyeceğiz. Dolayısıyla Aksu mahallesinde yapılmakta olan Eğitim ve Araştırma Hastanesi çevresi sağlık üssü haline gelecektir” dedi.

İlçedeki bina çöplüğe döndü

Diş Hekimliği Fakültesi umudu ile yapımına başlanan ve yarım kalan binanın geçen zaman içerisinde tamamlanan kısımları da kırılıp dökülmeye başladı. Milyonlar harcanan binanın içerisi çöplüğe dönüşürken İYİ Parti İlçe Başkanı Süleyman Bayrak, devletin parasını boş yere harcayanların halka hesap vermelerini istedi.

Belediye Başkanı Recep Yakar tarafından siyasi bir yatırım olarak binanın yapılmaya başlandığını dile getiren Bayrak, “İlçe halkını kandırdılar. Devletin parasını boşuna harcadılar. Kentin merkezinde ki bina sarhoşların mekanı oldu. Harcanan paraya yazık. Burayı bir şekilde değerlendirmek lazım” diye konuştu.

Yarım kalan 5 katlı binanın maliyeti ise bilinmiyor…

4/5 - (1 vote)

Yorum Ekle