Sosyal Medya

İnstagram Fotoğraf Ölçüleri

Instagram fotoğraf ölçüleri geçen yıla göre önemli bir değişiklik göstermiyor. Kendi fotoğrafınızı veya herhangi bir fotoğrafı telefonla çekip anında Instagram’a yükleyenler için bu ölçüler önemli değil. Fakat kurumsal sayfalarda reklam vb tanıtımların yapılması gerekiyorsa Instagram resim ölçülerine göre çalışmanızı hazırlayıp paylaşmanız daha iyi olacaktır.

Opitimize edilmiş bir görsel daha çok kişiye ulaşacaktır. Reklam verme panelinde de karmaşık, ölçüsüz ve fazla kelimeler barındıran görsellerin Instagram tarafından fazla kişiye ulaştırılamayacağı uyarısını alıyorsunuzdur.

2019 yılı instagram resim ölçüleri;

Instagram profil resmi / fotoğrafı ölçüleri

  • Optimum boyut: 110 piksel x 110 piksel.
  • Maksimum çözünürlük: 180px x 180px.

Instagram’a yüklenen resimler / fotoğrafların boyutu

Instagram da kare, yatay ve dikey boyutlarda fotoğraflar paylaşabilirsiniz. Eğer bir firma sayfası veya reklam amacı olan bir görsel paylaşacaksanız kare formatında bir görsel hazırlamanız önerilir. Bu Instagram’ın temel boyutudur ve tüm cihazlarda en iyi şekilde görüntülenir.

  • Instagram kare fotoğraf boyutu: 1080px x 1080px ölçülerinde olur ve en sık kullanılan da budur. Ama isterseniz 2048px 2048px olarak da yükleyebilirsiniz.
  • Instagram yatay fotoğraf boyutu (bu daha çok manzara tarzı çekimlerde kullanılan en verimli ölçüdür) : 1080px x 566px en sık kullanılandır ve isterseniz 600px x 400px gibi daha küçük bir boyut kullanmak da mümkündür.
  • Instagram portre fotoğraf boyutu: Dikey fotoğrafların boyutu 1080px x 1350px olarak yüklenebilir fakat Instagram 600px x 749px olarak gösterir.

Instagram resim veya video ölçülerine en çok ihtiyaç duyduğunuz anlardan biri de Hikaye (story) paylaşımı sırasında olur. Çünkü hikaye kısmına yüklenecek olan fotoğraflardaki aşırı fazlalık veya eksiklik Instagram tarafından optimize edilemeyebiliyor her an. Bu yüzden hikaye kısmındaki fotoğraflarınızda veya videolarınızda kayıplar olabilir.

Hikayelerde kullanılacak resim ölçüleri

Hikayelerde 750px x 1334px ölçülerinde bir resim kullanabilirsiniz. Resmin kenar kısımlarına içeriğinizi çok yakın tutmamaya çalışın yine de. Yani bir yazı veya görselde ki bir çizimi resmin sonuna kadar dayandırmayın veya başından başlatmayın, içeri doğru bir çerçeve gibi kenarlıklarda boşluklar bırakın.

Aşağıdaki görselde instagram resim boyutlarının hangi gönderi şeklinde kaç olması gerektiğini gösteriyor

4.7/5 - (3 votes)

Yorum Ekle

2 Yorum

  • Photoshop ile belirtilen ölçülerde png çıktı alıyorum ama instagrama yükleyince yine bulanık çıkıyor. Sanki kalitesi düşürülmüş gibi.

    • Şunuda ekleyeyim. Yükleyince yeniden optimize ediyor düşüncesiyle farklı formatlarda da çıktı aldım. Mesela jpg jpeg gibi. Bunların kalitesini çok düşük tuttuğum halde yinede yükleme yapınca kalitesi düşük görünüyor. Bu problem reklam gönderilerim için çok can sıkıcı çözümünü arıyorum.