Üni

Işık Üniversitesi Nasıl? Hakkında Yorumlar

[su_note note_color=”#fffb66″]Burada Işık Üniversitesi hakkında kısa bir bilgi bulacaksanız. Konu altına Üniversite hakkında görüşlerinizi ekleyerek herkes tarafından okunmasını sağlayabilirsiniz.[/su_note]

1996 yılında eğitim-öğretim hayatına başlayan Işık Üniversitesi, Feyziye Mektepleri Vakfı’nın 133 yıllık köklü eğitim geleneğinin eseridir. 14 Aralık 1885 tarihinde Selanik’te Feyz-i Sıbyan Mektebi ile hizmet vermeye başlayan kurum; Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye’ye uzanan döneme; ulusal egemenliğe, Atatürk İnkılâpları’na tanıklık etmiştir. 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün onayı ile Feyz-i Sıbyan Mektebi, “Işık Lisesi” adını almıştır.

Nişantaşı, Ayazağa, Erenköy ve Ispartakule’deki anaokulları, ilköğretim okulları, liseleri ve fen lisesi gibi, Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları eğitim zincirine eklenen Işık Üniversitesi de sağlam temeller üzerine kurulmuştur. Üniversite, Işık geleneğinden güç alan eğitim-öğretim kadrosu ve Türkiye’nin önde gelen bilim insanları ile çağdaş eğitim anlayışı içerisinde ve Atatürk İlkeleri’nden şaşmaksızın gençlerin geleceğini yönlendirmektedir.

Işık Üniversitesi, Şile Kampüsü’nde bugün 5 Fakültede 34 programı ile lisans, 2 Yüksekokulda 20 programı ile önlisans, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitülerinde lisansüstü, Yabancı Diller Okulu ve Sürekli Eğitim Merkezi ile önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencilere eğitim imkanı sağlamaktadır. Araştırma merkezleri, 24 saat açık kütüphane, laboratuvarlar, amfiler, derslikler, seminer alanları, yurtlar, revir, market, kırtasiyeler, yemekhane dahil 5 farklı restoran, sosyal tesis, açık ve kapalı spor alanları, tenis sahaları, futbol sahaları, festival (konser) alanı, Gençlik Kampı isimli üniversite sahil tesisleri, kampüs içerisinde her yerde sınırsız kablosuz internet desteği ile 566.000 m² alan üzerinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Maslak Kampüsü’nde ise 2 enstitü, 2007-2008 eğitim-öğretim yılında eğitime başlayan Güzel Sanatlar Fakültesi ve Meslek Yüksekokulları bulunmaktadır.

Fakülteler

 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi

Enstitüler

 • Fen Bilimleri Enstitüsü
 • Sosyal Bilimleri Enstitüsü

Yüksekokullar

 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Meslek Yüksekokulu
Yabancı Diller Okulu (SFL)

Spor Olanakları

Spor Işık Üniversitesinde takım oyunu alışkanlığı kazanmanın, dostça rekabetin yaşandığı bir ortamda kendini keşfetmenin önemli bir parçasıdır. Üniversite bünyesinde öğrencilerin birbirleriyle ve sınıflar arası ilişkileri güçlendirici çeşitli sportif faaliyetler bulunmaktadır. Gerek Üniversite Sporları Federasyonu gerekse kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen spor karşılaşmalarına pek çok farklı branşta katılmaktadır. Kampüste spor alanları açık ve kapalı olarak yapılandırılmıştır.

[su_note note_color=”#fffb66″]Burada Işık Üniversitesi hakkında kısa bir bilgi bulacaksanız. Konu altına Üniversite hakkında görüşlerinizi ekleyerek herkes tarafından okunmasını sağlayabilirsiniz.[/su_note]

4.6/5 - (9 votes)

Yorum Ekle

13 Yorum

 • Tam burslu Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim.Şile kampüsündeyim. 1 yıl hazırlık okudum. Hazırlık eğtiminden oldukça memnun kaldım. Çok kaliteli hocalarım vardı ve çok ilgililerdi. Bir kanadalı bir Avustralyalı ve bir de Türk hocam vardı.Hazırlıktan sonra bölümüme geçtim . Burada ise ortak dersler ve bölüm derslerimin tümüne profesör akademisyenler giriyor. Hepsi alanında uzman ve ilgililer. Bize gerçekten bir şeyler öğretmek istiyorlar. Ders esnasında bir şeyi anlamadığın ve dersten sonra soru sormaya yanına gittiğinde epey bir ilgiler sağolsunlar. Ayrıca İTÜ ‘den gelen yarı zamanlı profesör hocalarımda oluyor. Eğitim ve sistem konusunda iyi bir üniversite diyebilirim. Ek olarak bir kampüs üniversitesi tabi ki . Kampüste ne ararsanız var. Apartman üniversitesi değildir. Yorumlarda uyuşturucu kullanan veya tiki öğrencilerin olduğu söylenmiş. Çoğu özel üniversite de hatta devlet üniversitelerinde bile bu tip öğrenciler vardır. Ayrıca yüzde 50 ve ücretli okuyanlar olduğu için sadece üniversite okumak için gelenler de var ve bu kişiler tabi ki derslerde başarısız oluyor. Şile kampüse ulaşımı zor ama 2 senedir ücretsiz Çekmeköy ring servisi ile ışık üniversitesi bu sorunu bir nebze olsun çözmüştür. Son olarak kendi bölüm hakkında konuşacak olursam, ulaşımı zor olan bir üniversite için tam burslu taban puanı diğer şehir merkezlerinde olan üniversitelere kıyasla oldukça yüksektir. Üniversite sınavına hazırlanan tüm arkadaşlarıma başarılar dilerim.

 • gitmeyin, tercih etmeyin. son araştırma görevlisi alımlarında bariz bir şekilde kayırmacılık görülebiliyor. güzel sanat fakültesi sinema tv, görsel sanatlar ve iç mimarlık bölümlerinde açılan araştırma görevlisi kadrolarında, ön elemeyi geçip de sınava giren 1 ya da 2 kişinin olması daha önce başka yerde karşılaşmadığım bir şey. normalde bu akademik kadro giriş sınavına en az 10 kişi girmesi gerekir, ayrıca o giriş sınavına kalamayanların da neden giremediğinin sınav duyurusunda belirtilmesi gerekir. o kadar kişi başvurmasa bile bu ön değerlendirmeyi sadece 1-2 kişinin (özellikle sinema tv bölümünde, çok düşük ales yabancı dil puanlarıyla) geçmesi imkansız. giriş-yetenek sınavlarında kendisiyle mi yarışacak bu adaylar?

  velhasıl bu üniversiteyi seçtiğinizde kadrolara bu şekilde giren insanlardan eğitim alacaksınız. siz bilirsiniz.

 • öğrencisiyim ben de. şile kampüsünde bulunuyorum. istanbul merkez ulaşımını sağlayan firma gerçekten berbat. yüksek fiyatları , ilgisizlikleri , kabalıkları vs. öğrencilerin çok büyük bir bölümü uyuşturucu kullanıyor. okulun içinde torbacı, eskort gibi mesleklerden bol bol bulabiliyoruz. kendini tüm pisliklerden uzakta tutmayı başarmış ve derslere vermiş öğrenciler hariç çoğu öğrenci sınıfta kalıyor. devamsızlık konusunda çok değişik bir yapıları var kimi öğrenciler devamsızlıktan kalmazken kimileri kalıyor. akademik kadrosu ise gerçekten muazzam. benim dersime giren neredeyse tüm öğretmenler profesör ve kendi alanlarında ciddi anlamda uzman kişiler. genel olarak gelmek istiyorum diyorsanız buyrun gelin başarı için güzel bir yer. özellikle mezun olmadan sunulan iş imkanları ile çok rahat iş bulabilirsiniz ama dediğim gibi okulda çok ciddi bir illegallik söz konusu ve kendinizi bunlardan uzak tutabilecek kadar irade sahibi olmanız gerekiyor.

 • öğrencisiyim.
  bir insan neden bu kadar boktan bir okulu tercih eder anlamıyorum. öğrenci seviyesi en düşük 3-5 özel üniversiteden biridir bı kampüsü maslakta biri şile’de şileyi arabanız yoksa sakın asla tercih etmeyin istanbul’da kalanlar için servis yok bir kere. 2 saatte bir maslaka kadıköy’e ring aracı var o da tek biniş 14 lira adamlar üniversite yapmış ulaşımı düşünmemiş böyle saçma salak bir üniversite yurt desen yemek yok bı cacık yok 20 metrekarelik odada 3 kişi kalınıyor o da senelik 6-7 bin lira okul fiyatı zaten çok uçuk. eğitime gelecek olursak nerde boş beleş akademisyen var ışık üniversitesinde görmek mümkün hocalarımızın hepsi çok güzel slayt hazırlar ve okur onun dışında öğrenciye bı faydaları yoktur sürekli ödev vererek quiz yaparak kendilerini iyi sanırlar öğrenci seviyesi en alt seviyede okuma yazma bilmek ışık üniversitesinde öğrenci olmak için kâfi bir de kendilerini bir bok sanırlar o ayrı bı konu zaten.

 • iktisadi ve idari bilimler fakültesinin 2018-19 güz yarıyılında tüm sınıflarının şile yerleşkesinden maslak yerleşkesine taşınması planlanmakta olan okul.

 • son fiyatı 51 bin tl olmuş. %50 burslu olup 25 bin veren bile salaktır. bu okula senelik o parayı vermeye değer mi olum?

 • hocalarının bazılarının derse 15-20 dakika geç geldiği ve istediği gibi dersi iptal ettiği bazı hocalarının ise öğrenci 5 geçe geldiğinde derse almadığı enteresan bir disiplin sistemine sahip üniversite görünümlü ticarethane.

 • ülkedeki en iyi okullardan biri olabilecekken, iktidar yandaşı olmadığı için imkanları kısıtlanmış ve hizmet alımlarında biraz ahbap-çavuş işleri döndüğü için aldığı hizmetlerinin kalitesi sorgulanır halde olan üniversitedir.

 • okul iyi kantin iyi, klüplere hiç girmiim.. paralı da olsa yine de iyi yani.. önyargımı haksız çıkardı.. züppe tikkyleri saymassak(onlar insan deil,tikky) insanları da çok iyi.

 • ışık üniversitesi yahudılerın kurmuş oldugu bır unıversıte bır nevı yale unıversıtesı gıbı dusun hayırdır ne işin var