Gündem Haberler Sosyal Medya

İzmir depreminde kin ve tahrik içerikli paylaşım yapanlar gözaltına alındı

İzmir‘de dün (30 Temmuz 2020) meydana gelen 6.6 ila 6.9 arasında ölçülen depremde şu an itibarıyla 25 vatandaşımız hayatını kaybetti. Tedavisi devam eden yaralı sayısı ise 804 olarak bildirildi.

kampusblog.com

Deprem sonrası Twitter‘da kin, nefret ve tahrik içerikli paylaşım yapanlar oldu. Aldıkları tepkiler sonrası Twitter kullanıcıları paylaşımlarını silip hesaplarını kapatsalar da kaçamadılar.

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından yapılan araştırmada 27 paylaşıma rastlanıldığı, paylaşımı yapanlardan 16 kişinin tespit edildiği, 3 şahsın ise gözaltına alındığı bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğünün yaptığı açıklama ise şu şekilde;

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve bağlı il birimlerince, kanunların verdiği yetki çerçevesinde, suç ve suçlularla mücadele amacıyla internet ortamında 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürütülmektedir.

Yürütülen sanal devriye faaliyetleri kapsamında; 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir ve çevre illerde meydana gelen deprem üzerinden bölge halkına yönelik aşağılayıcı, tahkir ve tezyif edici paylaşımlarla halkın bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine düşmanlığa ve/veya kin beslemeye alenen tahrik ettiği değerlendirilen 27 paylaşıma rastlanıldığı, paylaşımı yapanlardan 16 kişinin tespit edildiği3 şahsın gözaltına alındığı, konuya ilişkin çalışmaların ve adli sürecin devam ettiği hususu;

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Emniyet Müdürlüğünün yaptığı açıklama yukarıdaki gibidir.

Twitter’da paylaşılan o gönderilerden bazıları veya benzerleri;

5/5 - (1 vote)

Yorum Ekle