Haberler Kayseri Üniversitesi Özel İlan Üni

Kayseri Üniversitesi YÖK Başkanının “adrese teslim ilan” uyarısını dinlemiyor

14.12.2020 tarihli Kayseri Üniversitesi’nin 1014 nolu ilanında “Muhasebe ve Finans Yönetimi veya Maliye Anabilim Dalında Tezli Yüksek Lisans Yapmış Olmak. Yükseköğretim Kurumlarında En Az 8 Yıl Ders Verme Deneyimine Sahip Olmak.”  gibi özel şartların yazıldığını gözükmektedir. 1014  nolu ilanda  Yüksek öğretim kurumlarında 8 yıl gibi nokta atışlı, aday eleyici iş ve yıl tecrübesinin olduğu gözükmektedir.

YÖK’ün ilgili fıkrası hükmü gereğince akademik kadro ilanının adayı tanıtmaması gerekirken, Yükseköğretim kurumlarında 8 yıllık çalışma deneyim şartının ilgili ilana eklenmesi ile 1014 nolu ilan için başvuru alanının daraltıldığı gözükmektedir.

YÖK BAŞKANI YEKTA SARAÇ ÖZEL İLAN İÇİN REKTÖRLERİ UYARMIŞTI

Kişiye özel kadro ilanları için, YÖK Başkanı Yekta Saraç, kadro ilanlarının kamuoyunda yarattığı rahatsızlık nedeniyle üniversitelere bir yazı göndererek, “Akademik kadro ilanlarında bilimsel, objektif ve denetlenebilir nitelikte olmayan kişiye özgü, adayı tanımlayan şartlarda yer verilmemesi yönünde titizlik gösterilmesi gerekiyor” demişti.

YÖK Başkanı uyarısına rağmen Üniversiteler tarafından dikkate alınmadı

Yukarıdaki paragrafta da görüldüğü gibi YÖK Başkanı gerekli uyarıları yapmasına rağmen, hemen uyarı sonrası çeşitli üniversitelerce Kişiye Özel İlanlarla personel alımlarına devam edildi.

YÖK Pamukkale Üniversitesi’ndeki kişiye özel ilana müdahale etmişti

YÖK, Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğünce 7 Temmuz 2020’de öğretim görevlisi kadrosu için çıkılan ilanda, şartların kişiye özel belirlenerek Rektör Bağ’ın eşini tarif eder şekilde olması nedeniyle Rektör hakkında soruşturma başlatıp, Rektörü görevden almıştı.

ilginizi çekebilirKAYÜ İç mekan tasarımı programına fizikçi alıyor

Kayseri Üniversitesinin Adrese Teslim İlanına YÖK müdahale edecek mi?

Pamukkale Üniversitesi’nde ilana çıkılan öğretim elemanı kadrosunun Rektör Bağ’ın eşini tarif eder şekilde olduğu gerekçesiyle, Yök tarafından Rektör Bağ hakkında soruşturma açılmış, ardından görevinden uzaklaştırıldığını bildirmişti.

Pamukkale Üniversitesi’nde Rektör Bağ’ın görevden alınmasıyla sonuçlanan kişiye özel ilan sonrası,  YÖK Başkanı Sayın Yekta SARAÇ’ın Kayseri Üniversitesi’nin adrese teslim ilanı içinde benzer soruşturmayı yapıp yapmayacağı merak edilmektedir.

RAHATSIZLIK YARATAN KİŞİYE ÖZEL İLAN İÇİN YÖK KANUN’U AÇIK VE NET

Üniversitelerin çıkmış olduğu ilanlarda belirlediği ek koşulların kişiyi tanımlamaya yönelik olarak akademik rekabeti engelleyecek nitelikte olmasının, Anayasanın eşitlik ilkesine ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’na aykırılık teşkil edeceği, tesis edilen işlemin dava konusu edilmesi halinde yargı makamları tarafından atama işleminin iptal edileceği, buna bağlı olarak üniversitenin işleyişi üzerinde olumsuzluk etkiler yaratacağı ve kişiler açısından mağduriyetler yaratacağı, söz konusu atama işleminde rol alan yetkililer açısından idari ve cezai sorumluluklar doğuracağı açıktır.

Bu haber KampüsBlog kullanıcısı tarafından oluşturuldu. Sende kendi haberini oluştur ve paylaş!

4.8/5 - (5 votes)

Yorum Ekle

3 Yorum

  • Şöyle bir şey buldum.

    aslında bu adrese teslim kadro işi avrupa ve amerika’daki üniversitelerde de var. sistem şu şekilde işliyor. eğer bir üniversite çok başarılı bulduğu veya çalışmak istediği bir kişiye denk gelirse ona uygun bir pozisyon yaratarak kişiyi mağdur etmiyor. buna karşın eğer bölümde ihtiyaca istinaden eleman alacaklarsa yalnızca kişinin ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğini yazıyorlar. bunun sonucunda adil bir yarışma ile en uygun kişi alınıyor.
    türk üniversitelerindeki en temel sorun kadronun nasıl açıldığı değil, bazı kişilerin o kadroya baştan giremeyecek olmasıdır. belirli türden siyasi, dini gruplara yakın olmayanlar, etnik veya dinsel aidiyeti hakim ideolojiye uygun olmayanlar zaten baştan hesaba katılmıyorlar. bir tür torpiller yarışıyor gibi oluyor ve git gide daha da sığlaşıyor akademik camia.
    özetle bir kişiye göre kadro açmak aslında çok da gelenek dışı bir şey değil. sorun hiç bir alanda dürüst rekabetin olmayışı. benim açımdan en acısı ise muhatap bulamamak. kadro açılıyor, özel şart ya yok ya da çok geniş tanımlı. serbest bir yarışma olup olmayacağını öğrenmek için defalarca ve günlerce üniversiteyi arıyorum kimse açmıyor. bir sürü masraf edip başvuruyorum. ilginç ilginç sebeplerle ya kadroyu kapatıyorlar ya da dosyamı işlemden kaldırıyorlar. birinde yök formatlı cv koymadım diye değerlendirmeye almamışlardı. yök formatı da dahil 3 farklı formatta cv’im vardı dosyalarda. ilk başlarda üzülüyordum ama artık kanıksadım galiba.

  • İnsan bari 5 yıl yazar 8 yıl nedir be. İlan sonuç tarihini not alıp ajandaya ekledim. Çok merak ediyorum HAK EDECEK şahsı.

  • Adayın TC numarasını niçin yazmıyorlar? Bilmiyorlar mı? Telefonu vardır mutlaka adayın arayıp sorsalar ya TC numaran neydi ilana ekleyeceğiz diye.