Haberler

Kızlara Yönelik Üniversitede İlk Adım

Japonya’da 800 üniversitenin 80’inde sadece kızların eğitim gördüğünü söyleyen Erdoğan, “Bu alanda atılan adımın bizler için önem arz ettiğini şu anda YÖK Başkanı’na hatırlatıyorum, çalışmanı buna göre yap. Türkiye de benzer bir adımı atmalı” dedi

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, “Japonya’da 800 üniversite var. Bunların yüzde 10’u yani 80 tanesi kadın üniversitesi.
Sadece kızlardan oluşan üniversite. Bu alanda atılan adımın bizler için önem arz ettiğini şu anda YÖK Başkanı’na hatırlatıyorum, çalışmanı buna göre yap. Çok önemli bir şey. Türkiye de benzer bir adımı atmalı” diye konuştu.
Erdoğan, 8. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’ne katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, “Uluslararası öğrencilerimizin ve mezunlarımızın her birini büyük Türkiye ailesinin birer mensubu ve aynı zamanda kendi ülkelerindeki doğal temsilcileri olarak görüyorum. Türkiye bursları ve kendi imkanlarıyla ülkemizde eğitim-öğretim gören gerek mezunlarımıza gerek öğrencilerimize milletimizin kalbi, devletimizin kapıları daima açıktır. Biz sizleri hiçbir zaman unutmayacağız” dedi.

HEDEF, 200 BİN ÖĞRENCİ

2023 yılında uluslararası öğrenci sayısını 200 bine çıkarmayı hedeflediklerini kaydeden Erdoğan, Japonya’da bulunan 800 üniversitenin yüzde 10’unun sadece kızlardan oluştuğuna ve Türkiye’de de bu alanda atılacak adımların önem arz ettiğine dikkat çekerek YÖK Başkanı Yekta Saraç’a çalışmalarını buna göre yapması talimatını verdi.
“Dünyanın en kadim eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan bu toprakları yeniden en ön sıralara çıkaracağız” diyen Erdoğan, “Üniversite sayımızı 76’dan 206’ya çıkarmakla, akademisyen sayımızı 70 binden 166 bine yükseltmekle bunun ilk adımlarını attık” diye konuştu.

‘ADALETİN PEŞİNDEYİZ’

Uluslararası öğrencilere seslenen Erdoğan, şu mesajları paylaştı:

“Biz sadece adaletin peşindeyiz. Kendi vatandaşlarımızla birlikte tüm kardeşlerimizin hakkını, hukukunu, güvenliğini, refahını korumanın peşindeyiz. İster DEAŞ’lı olsun, ister PKK’lı olsun, ister kendi insanına kurşun sıkan FETÖ’cü olsun, isterse Neonazi terörü olsun eli kanlı katillerin bizi ve İslam dünyasını çekmek istediği tuzağa asla düşmeyeceğiz. Çünkü bunların hepsi aynı madalyonun farklı yüzleri. Bugüne kadar şiddeti asla sistematik bir mücadele yöntemi olarak benimsemedik. Meşru zemin varken demokrasi, diplomasi, sandık varken asla gayrimeşru yollara tevessül etmedik. Bundan sonra da aynı ilkeli tavrımızı devam ettireceğiz.”

Rate this post

Yorum Ekle