KYK

Kyk Burs Başvuru Tarihleri

Kredi ve Yurtlar Kurumu burs ve öğrenim kredisi başvurularının ne zaman yapılacağı üniversite sınavında ter döken adaylar tarafından araştırılmaya başlandı. Bu yıl 1 milyon 200 bin kişiden daha fazla aday YKS’de ter döktü ve her yıl olduğu gibi yüz binlerce öğrenci KYK burs ve kredilerinden yararlanacak.

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Yapılıyor?

KYK tarafından öğrencilere hem burs hem de öğrenim kredisi ödemesi yapılmaktadır. Burslar karşılıksız, öğrenim kredisi ise geri ödenmek suretiyle öğrencilere verilmektedir. Burs başvuruları yerleştirmeler tamamlandıktan sonra yapılmaktadır. Eylül-Ekim ayları arasında burs başvuruları alınmakta ve bu yıl alınmış olan bir kararla ödemeler daha erken yapılacak.

Kimler KYK Burs Başvurusu Yapabilmektedir?

KYK bursları maddi olanaksızlık içerisinde olan veya ayrıcalıklı durumu olan öğrencilere çıkmaktadır. Yükseköğrenim programlarına kayıtlı bulunan bütün öğrenciler burs başvurusunda bulunabilmektedir. Ancak burslar genellikle maddi durumu kötü olan öğrencilere sağlanmaktadır. KYK Bursları Ne Kadar Süreyle Ödenmektedir? KYK her yıl burs ve kredi tutarını belirli oranlarda artırmaktadır. 2017 yılında 425 TL olan burs ve öğrenim kredisi, 2018 yılında 475, 2019 yılındaysa 500 TL olmuştur. Bu bağlamda yüksek lisans öğrencileri için mevcut burs tutarı 1000 TL, doktora öğrencilerindeyse 1500 TL’dir.

4/5 - (1 vote)

Yorum Ekle