Burs KYK

KYK Öğrenim Kredisi nasıl iptal edilir?

KYK’dan burs çıkmayan Üniversite öğrencileri mecbur kalmaları durumunda Öğrenim Kredisi almak durumunda kalıyorlar. Herhangi bir nedenden dolayı çıkan Öğrenim Kredisini almadan veya aldıktan bir süre sonra iptal etmek isteyenlerde olabiliyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığının Öğrenim Kredisi iptaliyle ilgili açıklaması şu şekilde;

Kurumumuzdan  burs/kredisi almakta olan öğrenciler www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet şifresi ile Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu  linkine ulaşarak burs/kredi iptal/ vazgeçti işlemini yapabilirler.

Normal öğrenim süresi içerisinde öğrencinin kredisini tekrar talep etmesi halinde, Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre normal öğrenim süresinden kalan süre kadar kredi ödenmektedir.
Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaktan vazgeçen öğrenciye tekrar burs ödemesi yapılamaz, ancak talep etmesi halinde Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre normal öğrenim süresinden kalan süre kadar tekrar öğrenim kredisi ödenir.

Kredi almaktan vazgeçen öğrenci, kredi borcunu, devam ettiği öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı sürede ve aylık taksitler halinde öder. Kaynak

En yeni Burs haberlerini göster

Rate this post

Yorum Ekle