Haberler Malatya Turgut Özal Üniversitesi Özel İlan

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde Kişiye Özel İlan

Memurlarnet’in 21 Mayıs’ta ki “Üniversitenin İlanı Kişiye Özel ve Mevzuata Aykırı Şartlar İçeriyor!” başlıklı haberinde, Malatya Turgut Özal Üniversitesi tarafından 21 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan sözleşmeli personel kadrolarının birçoğunun başvuracak adaya yönelik sertifika şartlarıyla ilan edildiği, bazı kadroların ise “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar”da yer alan düzenlemelere aykırı olarak ilan edildiği gündeme gelmişti.

Sonuçların ilan edilmesinin ardından ilgililerin puanlarına bakıldığında, sertifika şartı koyulan kadroların 60 ve 64 KPSS puanlı kişilerin kazandığı görülmektedir.

“Devlet kademesinden herhangi bir yetkilinin “bir kişiyi ya da bir aileyi” memnun edip binlerce işsiz insanı devletine küstüren alımlara tek kelime etmemesi ise tepkilere neden olmuştu.”

Memurlarnet ise ilanların sonuçlanması sonrası haberinde “Maalesef, kamu kurumlarının sözleşmeli personel alımlarında “kişiye özel” alımlar sıradanlaştığı için, ne bir kamu kurumu ne de erdemli bir siyasi çıkıp iki kelam etmiyor. Kurumların ve kişilerin anlaşılamayan sessizliği karşısında kendilerinin bu türden ilanlarla bir ilişkilerinin olup olmadığına dair sorgulamalar yapmamıza neden oluyor.” ifadelerine yer verdi.

Devlet ve siyaset tarafından usulsüz alımlara bir dur diyen olmadığı için “aynı üniversite kişiye özel sözleşmeli personel alımlarında sınırları zorlamaya devam ediyor.”

Tablodan görüleceği üzere, Malatya Turgut Özal Üniversitesi büro personeli olarak almayı planladığı “kişinin özgeçmişini” ilan metnine “aranılan nitelikler” olarak yazmıştır. Halbuki, ilgili üniversitenin “aradığı” biri yoktur. “Bulduğu” ve ona göre hazırladığı bir ilan vardır. Sizce Türkiye’de yukarıdaki sertifika ve yaş şartını birlikte taşıyan başka bir kişi var mıdır? Sanırım birinin adını-soyadını yazsanız ilan metnine, aynı isim ve soyisme sahip kişiler mutlaka çıkar. Ancak, yukarıdaki aranılan nitelikleri birlikte taşıyan ikinci bir aday yoktur!

Yorum Ekle