Eğitim Gündem Haberler

Malatya’da Kütüphaneyi Yıkıp Cami Yaptılar

Türkiye’de 2002 – 2019 yılları arasında 188 kütüphanenin kapısına kilit vurulduğu iddia ediliyor. Bu iddiaya gör Hükümetin eğitim, sanat ve kültüre ne derece önem verdiğini de anlamış oluyoruz.

Malatya’da 40 yıldır hizmet veren üç katlı halk kütüphanesi, “Yeni bina yapılacak” denerek yıkıldı. Yerine cami inşa edilen kütüphane için yeni bir yer bulunamayınca kitaplar, Beşkonaklar Caddesi üzerindeki bir konağa taşındı. Konağın fiziki imkanlarının yeterli olmaması, kitaplar içinde uygun yer bulunmaması öğrencilerin tepkisine neden oldu.

Ses var, görüntü yok!

18 Nisan 2018 tarihinde dönemin valisi Ali Kaban başkanlığında, “Malatya Yeni İl Halk Kütüphanesi” yapımı için bir protokol de imzalanmış olsa da bugüne kadar bir adım atılmamış.

Malatya’da yaşanan kütüphane sorunu, TBMM gündemine de taşındı. TBMM Genel Kurulu’nda söz alan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 800 bin nüfuslu kentin tek bir il kütüphanesi dahi olmamasına tepki göstererek, “Yoksul çocuklar ders çalışacak yer bulamıyor” diyerek “Malatya’ya yeni kütüphane yapmak için halen ne bekleniyor anlamak mümkün değil” ifadelerini kullandı…

4.5/5 - (2 votes)

Yorum Ekle