Haberler Marmara Üniversitesi Üni

Marmara Üniversitesi’nde sınav sonucu skandalı

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde geçen hafta yapılan Özel Yetenekle Giriş Sınavının sonuçları Cumartesi günü açılanarak Üniversite sitesinde yayımlandı.

Cumartesi günü sonuçlara bakıp başarılı olduğunu gören bazı öğrenciler ertesi gün Üniversitenin sonuç listesine tekrar baktığında büyük bir şok yaşadı. Cumartesi günü başarılı sayılan öğrencilerin bir kısmı ertesi gün sınavı kazanamadıklarını öğrendi.

Marmara Üniversitesi olayın teknik bir hatadan kaynaklandığını açıklayıp özür dilese de büyük bir hayal kırıklığına uğrayan öğrenci ve veliler olaya tepki gösterdi.

Olayın mağdurlarından biri olan Güneş Şengün’ün babası Barış Şengün, “Marmara Üniversitesi resim, moda tasarımı, seramik gibi bölümlere almak için iki aşamalı sınav sistemi uyguluyor. İlk sınavın sonucuna göre öğrencinin hangi bölümlerde sözlü mülakata girebileceği belli oluyor. Kızımın profile karşısında 100 puan yazıyordu ve başarılı oldu ibaresi vardı. Ben de anı olsun diye ekran görüntüsü almıştım. Ertesi gün ‘ilan edilmedi’ ibaresini gördük. Teknik bir hata oldu diyorlar ancak inanmıyorum. Kızım günlerdir ağlıyor. Çocukların psikolojisiyle oynuyorlar. Rektörlüğe şikayet dilekçesi verdim” dedi.

Durum şüpheli bulundu

Aynı durumu yaşayan İrem Özdemir’in babası Kadir Özdemir olayı şüpheli bulduklarını söyleyerek “Kızım açıklanan listeye göre mülakata girmeye hak kazanmıştı. Sonra listenin kaldırıldığını ve yeni bir listenin oluşturulduğunu görüyorlar. İkinci listede kızımın resim bölümünün mülakatına girmeye hak kazanmadığını sadece geleneksel el sanatlarının mülakatına girebileceğini gördük. Sistemsel hata diyorlar ancak ben bu durumu çok şüpheli buluyorum.” diye konuştu.

4/5 - (1 vote)

Yorum Ekle