Haberler

Merkel ve Erdoğan Türk-Alman Üniversitesi’nin açılışını yaptı

Almanya Başbakanı Merkel ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Beykoz’daki Türk Alman Üniversitesi’nin yeni binalarının açılış töreninde konuştular.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye çalışma ziyaretinde bulunuyor. Ziyaret kapsamında, Türk-Alman Üniversitesi’nin yeni eğitim ve sosyal tesis binalarının resmi açılışı Erdoğan ve Merkel’in katılımıyla gerçekleştirildi. Açılıştan önce ilk sözü Almanya Başbakanı Angela Merkel aldı.

Merkel, önce bilimin özgür yapılmasına dikkat çekerek iki ülke arasında kurulan üniversitenin önemine dikkat çekti. Ayrıca Türkiye Almanya arasındaki uzun yıllardır devam eden müttefikliğe değinen Merkel, mülteci konusunu gündeme getirerek Türkiye’nin Almanya ve Avrupa’nın desteğiyle 3 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yaptığına, bunun önemine vurgu yaptı.

Angela Merkel, “Başlangıçta burada da bir hayal gibi görünen gelişmeler vardı, ben bile zaman zaman başarılı olamayacağını düşünmüştüm fakat bugün bu üniversite eğitim faaliyetlerine başlıyor. Çok etkileyici bir alan, amfisi binaları burada 5.000 öğrencinin eğitim görmesi öngörülüyor” dedi.

Ülkelerimiz arasında ilişki için büyük bir şans, büyük bir hazine zira bu üniversite yakın bir işbirliğinin ürünü değil sadece ilişkimizi yakın gelecekte daha da güçlendirecek. Buradan yetişecek öğrenciler sorumluluk bilincinde mezun olacak.

“Türk-Alman Üniversitesi Türkiye Almanya arasında müthiş bir iş bölümü ve Almanya ile Türkiye arasındaki partnerliği sergiliyor ” dedi.

‘SAYIN MERKEL’İ BERLİN KONFERANSI’NDAN 5 GÜN SONRA AĞIRLAMAKTAN MEMNUNİYET DUYUYORUM’

Erdoğan’da yaptığı konuşmada Türk-Alman Üniversitesi’nin açılışında Merkel’i “değerli dostum” diye hitabet etti. Erdoğan “bugün Sayın Merkel’le Libya başta olmak üzere bölgesel meselelerini ele alacağız” dedi.

Sayın Merkel’i Berlin Konferansı’ndan 5 gün sonra ülkemizde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ilk olarak Türk – Alman Üniversitesi’nin bu seviyeye gelmesinde emeği olanları kutladı.

Erdoğan, “Özellikle öğrencilerimizin yurt ve barınma ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli adımları süratle atacağız, sayın Şansölye’nin buraya benimle beraber katılması Alman dostlarımızın projeye verdiği önemi göstermektedir” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

18 Nisan 1994 yılında imzalanan Gençliğe Yönelik Politikalar Protokolü’nü Sayın Merkel’in ülkesi adına bakanlık döneminde imzaladığını biliyoruz.

Değerli misafirler yükseköğrenim alanında büyük başarılara imza atmıştır, üniversite sayımızı 207’ye, öğrenci sayımızın da 8 milyona yükselmesi bu başarının en bariz ifadesidir.

100 yıl sonrayı düşünüyorsan insan yetiştir, bu anlayışla ülkemizin geleceğine yatırım yapıyoruz.

Bir dönem ülkemizde marjinal odakların sürekli istismar ettiği üniversite harçlarını biz kaldırdık.

Ülkemizdeki yükseköğretim seviyesinin hem nicelik hem de nitelik olarak yükseltilmesi amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Uluslararası öğrenci sayımızın her geçen gün artıyor olması, Türkiye’nin bu alanda marka olma yolunda olduğunu gösteriyor.

ABD’den Avusturya’dan İtalya’dan Kafkaslardan Türkiye’ye gelip burada yüksek lisansını doktorasını yapan öğrenciler var.

3/5 - (1 vote)

Yorum Ekle