KYK

MHP Kayseri Milletvekili İsmail ÖZDEMİR’den Pınarbaşı KYK’ya Destek

Oluşturan ohantekten

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde bulunan Pınarbaşı Öğrenci Yurdunun 30 Temmuz 2019 tarihinde “öğrenci sayısının yetersiz olması” gerekçesiyle kapatıldığı duyurulmuştu. Kapatılma tarihinden bugüne kadar yurdun yeniden açılması için öğrencilerden yerel yönetimlere kadar birçok İl Müdürlüğüne başvuruda bulunmuş fakat net bir sonuç alınamamıştı.

Bugün ise;

MHP Kayseri Milletvekili İsmail ÖZDEMİR, kapatılan Pınarbaşı Öğrenci Yurdunun yeniden açılması için Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu‘na 21.08.2019 tarihinde açık bir mektup gönderdi. Milletvekil ÖZDEMİR’in yazısını aşağıda bulabilirsiniz.

[su_quote cite=”MHP Kayseri Milletvekili İsmail ÖZDEMİR”]

Sayın
Dr. Mehmet Kasapoğlu
Gençlik ve Spor Bakanı

Sayın Bakanım;

Seçim bölgem olan Kayseri ili Pınarbaşı ilçesinde 2017-2018 eğitim-öğretim yılında faaliyete başlayan Pınarbaşı Suna Yalçın Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Meslek Yüksekokulunda halen Muhasebe ve Veri Uygulamaları Bölümü ile Pazarlama ve Dış Ticaret Bölümü eğitim vermekte olup; 51 kız, 71 erkek olmak üzere toplam 122 öğrenci mevcudu vardır. 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında ise Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü de açılacaktır ve böylelikle öğrenci sayısı daha da artacaktır.

Pınarbaşı ilçesindeki Suna Yalçın Meslek Yüksekokulu kampüsünde yer alan Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı “Pınarbaşı Öğrenci Yurdu”nun yeterli sayıda öğrenci kalmadığı gerekçesiyle kapatıldığı ve kapatılma kararının ilçedeki Pazarlama, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları ile Bankacılık ve Sigortacılık bölümleri bulunan Meslek Yüksek Okulunda eğitim gören öğrencilere iletildiği ifade edilmektedir. Pınarbaşı’nda kalan yükseköğretim öğrencilerinin ders dönemleri boyunca yurtlarına kayıt yaptırdığı, yaz aylarında ise kayıtlarını güz döneminde tekrar yaptırmak üzere sildirdiği bilinmektedir. Dolayısıyla aylar bazında konaklayan ortalama öğrenci sayısına bakarak Pınarbaşı ilçemizdeki yükseköğretim yurdunun kapatma kararının yanlış olacağı açıktır.

Genel olaraksa Kayseri İl merkezine 104 km uzaklıkta bulunan ilçedeki yurdun kapatılması eğitim gören öğrencileri ve ailelerini mağdur edeceği gibi yeni bölüme kayıt yaptırmayı düşünen öğrencilerinde vazgeçmesine neden olacaktır. Kayseri Üniversitesi tarafından yeni bölümlerin eklenmesiyle öğrenci sayısının artacağı bu vesile ile yurtta kalan öğrenci sayısının da artacağı düşünüldüğünden yurdun kapatılması kararından vezgeçilmesi hususunda ilgi ve alakanızı arz eder, saygılar sunarım.

İsmail ÖZDEMİR
MHP Kayseri Milletvekili

[/su_quote]

Orjinal dosya için tıklayınız.

Haber: Orhan Tekten


Pınarbaşı KYK neden kapatıldı? Pınarbaşı öğrenci yurdu ne zaman açılacak? sıkça alınan soruların yanıtlarını KampusBlog.com da en güncel haliyle bulabilirsiniz.

[su_note note_color=”#ffff78″]

Pınarbaşı KYK ile ilgili öne çıkan haberler

[/su_note]

4/5 - (1 vote)

Yorum Ekle

3 Yorum

  • 1 aydır herkes destek veriyor ama ben hala yurda yerleşemedim. Bugünde kapalı. Şimdi yine baktım yine yurt listesinde çıkmıyor edevlette. Lütfen bilgi verin.