Bölümler Kampüs

Muhasebe Bölümünün Geleceği Var Mı?

Yıl 2022. Yeni dünya düzeninin son sürat inşa edilmeye devam ettiği zamanın başlarındayız. Bu dünyaya yeni adım atmış sayılmayız. Son iki yıldır bunu daha iyi hissediyoruz.

Yeni dünya düzeniyle mesleklerde tahmin edeceğiniz üzere büyük ölçüde değişti ve hızla değişmeye devam edecek.

Birçok iş iş olmaktan, birçok meslek meslek olmaktan çıktı.

Neler değişti ki? diyecek olursanız;

En basitinden pandemi süresi boyunca sektörlerdeki değişiklikleri göz önünde bulundurun. Uzaktan çalışma bunlardan sadece biri.

Uzaktan çalışınca sanki muhasebe elemanına ihtiyaç olmayacak mı?” diyor olabilirsiniz…

Şimdilik ihtiyaç var (belki) ama ileride olmayacak. Çünkü uzaktan çalışma adaptasyon sürecinin olgunlaşması veya metaverse gibi sanal gerçeklik konularının insan hayatına doğrudan temas etmeye başladığı zaman göreceksiniz ki birçok meslek piyasadan tamamen silinecek. Muhasebe, Bankacılık ve Sigortacılık gibi bölümler ise bunların en başında yer alacak.

Neden silinecek?

Süslü ve karmaşık cümleler kurmaya gerek yok, çok basit; Çünkü ihtiyaç kalmayacak. Bir muhasebe personelinin yaptığı tüm işler basit bir program ve yazılımla yapılabilir bir hale gelecek. Hatta 3 personelin 3 saatte yaptığı bir iş 2 dakika da yapılabilecek. Dolayısıyla personelden ve zamandan büyük ölçüde tasarruf edildiği ortaya çıkacak. Zamanla bu yaygınlaşacak, işletmeler ve kurumlar için mantıklı bir tercih olduğu ortaya çıkacak. Sonuç olarak neredeyse muhasebe elamanına hiç ihtiyaç duyulmayacak.

Muhasebeciler ve taraftarları için söylediklerim saçma bulunacaktır belki. Fakat bu sonucu değiştirmeyecek.

Dikkat ettiyseniz daha Blockchain teknolojisinden, Blockchain geleceğinden bahsetmedim bile…

Blockchain’in neler yapabildiğini neler yapabileceğini bildiğinizi varsayıyorum. Eğer konuya hakim değilseniz kısa bir araştırma yapmanız yeterlidir.

Blockchain akıllı kontratlar hayatımızda tam olarak yer aldığında şu senaryo gerçekleşecek;

Bir iş yeri veya ev almak istediğinizi varsayalım. Bu varsayımda almak istediğiniz taşınmaz için emlakçı, aracı, sigortacı, kredi sağlayan kuruluşlar ve yerine göre avukatlar bu ticaretiniz gerçekleşene kadar sahada olacaklar. Fakat Blockchain teknolojisi ise bu aracılar tamamen ortadan kalkacak ve yalnızca alıcı ve satıcı Blockchain sayesinde daha güvenli bir şekilde ticareti başarıyla tamamlayacaklar.

Yukarıdaki en basit örnekte bile “emlakçı, sigortacı, banka personeli, avukat ve diğer aracılar” gördüğünüz gibi saf dışı kaldı. Onlara hiç ihtiyaç duyulmadı. Bu sistemin şu an dünya genelinde hızla yayıldığını biliyoruz.

Daha fazla yazıp muhasebecileri sinirlendirmek istemem 🙂 Yine de muhasebe, bankacılık, sigortacılık vb bölümlerde zamanınızı boşuna harcamamak için konuyu göz önünde bulundurmanızda fayda var.

5/5 - (1 vote)

Yorum Ekle