Haberler

Munzur Üniversitesi’ndeki Taciz İddialarına 3 Ay Sonra Yanıt

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Munzur Üniversitesi‘nde yaşanan taciz iddialarına ilişkin sunulan soru önergesine aylar sonra yanıt verdi. Selçuk, “İddialara ilişkin somut delil yok” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Munzur Üniversitesi‘nde yaşanan taciz iddialarına ilişkin sunulan soru önergesine aylar sonra yanıt verdi. Selçuk, iddialara ilişkin somut delil olmadığı gerekçesiyle soruşturma başlatılmadığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın, Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı C. T.’nin bazı kadın öğrencileri tehdit ederek, üst düzey kamu görevlilerine para karşılığı cinsel ilişkiye zorladığı yönündeki soru önergesine 3 ay sonra yanıt verdi.

“Somut delil yok”

Başaran’ın 28 Haziran’da konu ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından verilen cevapta, Munzur Üniversitesi Rektör Yardımcısı başkanlığında iddiaların araştırılması için komisyon kurulduğu, konuya dair yeterli ve somut delil bulunmadığından Tekinoğlu hakkında soruşturma açılamadığı belirtildi.

C.T. ile ilgili daha önce de “Kadına yönelik şiddet” ve “Basın mensuplarını tehdit ettiği” iddiaları üzerine resen inceleme yürütüldüğü ifade edilen Bakanlık cevabında: “İlgili hakkında ön inceleme sürecinde veya daha öncesinde bir şikayet olmamasına rağmen üniversite tarafından resen inceleme yürütüldüğü, ilgilinin daha önce bir kadına şiddet uygulandığına dair bir ihbar veya şikayetin üniversitelere ulaşmadığı bu nedenle konu hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı, ilgili hakkında basın mensuplarını tehdit ettiğine dair de bir ihbar veya şikayet yapılmadığı belirtilmektedir” denildi.

Ne olmuştu?

24 Haziran’da bazı sosyal medya hesaplarına yansıyan iddialara göre, Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı C.T.‘nin üniversitede öğrenim gören kadın öğrencileri vali, kaymakam ve üst düzey kamu görevlileri ile para karşılığı cinsel ilişkiye zorladığı iddia edilmişti. İddialara ilişkin Tekinoğlu açıklama yapmamış ve sosyal medya hesaplarını kapatmıştı. Kadın örgütleri, aktivistleri iddialara yoğun tepki göstermiş, Tekinoğlu’nun görevden alınması için imza kampanyası başlatmıştı. HDP’li 7 kadın milletvekili de Tekinoğlu’nun daha önce de R.A. isimli bir kadına şiddet uyguladığı ve tehdit ettiği, bu nedenle yargılandığı bir davanın da bulunduğu yönündeki iddialara da yer vererek, konuyu Meclis gündemine taşıyarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sormuştu.


Munzur Üniversitesi Rektörü: Ön inceleme başlattık

Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek ise euronews’e yaptığı açıklamada konuya dair ön inceleme başlattıklarını söyledi. Rektör İpek, “Bize intikal eden herhangi bir şikayet, bize intikal eden herhangi bir bilgi yok. Biz de sosyal medyada Twitter adreslerinde söz konusu kişiyle alakalı bir iddia zinciri söz konusu. Arkadaşımız bu Twitter adreslerine ‘Elinizde herhangi bir bilgi veya belge varsa lütfen bizimle paylaşın’ denildi. Ancak buna rağmen şu ana kadar bize gelen bir bilgi olmadı. Ama biz buna rağmen bu konuda ön araştırmalarımızı yapıyoruz, arkadaşlarımız iddialarla ilgili inceleme sürecindeler. Üniversitemizde çalışan bu personelle ilgili bu iddialar ön inceleme komisyonu tarafından araştırıldıktan sonra sürecin tamamlanmasını bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Cem Tekinoğlu: Devletçi ve terör karşısında durduğum için beni yıpratmaya çalışıyorlar

Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Cem Tekinoğlu ise euronews’e yaptığı açıklamada iddiaların asılsız olduğunu FETÖ ve PKK ile mücadele ettiği için hedef gösterilmeye çalışıldığını söyledi. Bu konuda haber yapanlar ve sosyal medyada paylaşımlarda bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Tekinoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepsi yalan. Biz de hayretle izliyoruz. Herhangi bir şikayet, mağdur olduğunu söyleyen ya da hukuki bir şey yok. Bu şekilde yorum yapanları, haber yapanlar hakkında avukatım suç duyurusunda bulunuyor. Ben belli bir konumdayım. AK Parti’den aday adayı olduğum için yıpratma ve karalama amaçlı yapılan şeyler. Kaç Saat oldu diye bir adres FETÖ’cü. Ben Türkiye’de Fethullah Gülen’e dava açan ilk kişiyim. Bu ilde PKK’ya, terör örgütlerine karşı duran isimim. Bakıyorsunuz HDP soru önergesi vermiş. Bunların hepsi benim devletçi oluşum ve terör karşısında duruşumdan kaynaklı.”

Tekinoğlu: Bana yönelik iddiaları sorabileceğiniz kimse yok

“Orada ben mağdur oldum, beni taciz etti diyen biri yok.” ifadesini kullanan Tekinoğlu, “Bana yönelik iddianızı sorabileceğiniz kimse var mı? Orada ben mağdur oldum, beni taciz etti diyen biri yok. Valilere, kaymakamlara ayarlama yaptığımı söylüyorlar. Çok af edersiniz ben niye ayarlayayım ben erkek değil miyim? Bana sorduğunuz soruları karşıda sorabileceğiniz hiç kimse yok. Sorabildiniz mi mesela? Bana soru sorarken savcı gibi soruyorsunuz, araştırmaya devam edin, sorabileceğiniz biri çıkarsa bana da haber verin.” dedi.

“AK Parti’yi yıpratmak için beni kullanıyorlar”

İddiaların AK Parti’den ayrılan isimlerin yeni parti kurmaya çalışan isimlere yakın medya kuruluşlarında haber olduğunu söyleyen Tekinoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Yeni parti kurmaya çalışanların haber siteleri AK Parti’yi yıpratmak için beni kullanıyor. Bu haberleri yapan yerlerin bir de yapısına bakın. Nasıl haber siteleri ona bakın. Amaçları ülkeyi bölmek, huzursuzluk çıkarmak, Türkiye Cumhuriyeti’ne düşman haber ajansları. Bu sitelerin benim hakkımda haber yapmasından gurur duyuyorum. Demek ki bunları rahatsız edebilmişim.”

Tunceli Belediye Başkanı: Bizlere de bazı şikayetler gelmeye başladı

Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu ise “Bu konuda araştırmalarımızı yapıyoruz. Somut bir şey bulana kadar araştırmalarımızı sürdüreceğiz. Bizlere de bazı şikayetler gelmeye başladı. Bu tür bilgileri somutlaştırdıktan sonra gerekli açıklamayı yapacağız” dedi.

Tunceli Barosu: Bize henüz başvuruda bulunan olmadı

Tunceli Barosu avukatları ise “Bu konuda iddiaları gördük. Gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra konuya dair açıklama yapacağız. Bize henüz başvuru yapıp, yardım isteyen olmadı” açıklamasında bulundu.

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü: Bu şahıs hakkında, kadına şiddet uyguladığı halde soruşturulma açılmadı

7 HDP’li kadın milletvekilinin yanı sıra konuya ilişkin ayrıca soru önergesi veren HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü ise Cem Tekinoğlu’na yönelik bu tür iddiaların daha önce de gündeme geldiğini belirterek, “Kimi mevkilerde olan insanlara yönelik bu tür iddialar olur. Ama bu şahsa ilişkin geçmişten beri sürekli iddialar var. Demokrat akademisyenlere ilişkin isim listesi oluşturduğu iddiaları, kadına şiddet uygulaması, kısa bir sürede ciddi bir mal varlığına sahip olması bütün bunlar birikince bu tür iddialar kesin kanaat oluşturuyor toplumda. Twitter paylaşımına dayanarak önerge vermedik. Biz ismi geçen kişileri de önemsiyoruz. Biz toplumdaki genel kanata dayanarak verdik bu önergeleri. Bu şahsın daha önce kadına şiddet uyguladığı yönünde mahkemeye intikal eden dosyası var. Buna rağmen bu şahıs üniversitede tutuldu ve mevkisi yükseltildi. Kadına şiddet uygulayan, kısa sürede ciddi bir birikim sahibi olduğu iddia edilen bu şahıs hakkında soruşturma açılmadı. Gündeme gelen iddialar basit bir durum değil. İddianın asılsız olup olmadığı araştırılıp, sonuçlarıyla kamuoyuna açıklanması gerekir. Oysa bu iddiaların asılsız olduğuna dair bile bir açıklama değil.” dedi.

Munzur Üniversitesi’ndeki bu tür iddiaların ihraçlardan sonra sık sık gündeme geldiğini söyleyen Önlü sözlerini şöyle sürdürdü: “Son dönemde sadece bir haber ve Twitter paylaşımı değil. Uzun zamandır bu yönde iddialar vardı. Tüm Türkiye’de akademinin boşaltılması gibi Munzur Üniversitesi’nde de demokrat öğrenim görevlileri, bölüm başkanları tasfiye edildi. Yeni bir kadrolaşma başladı, bununla birlikte çürüme de başladı. Bu tür durumlara müdahale edecek kadrolar üniversiteden boşaltıldı. Bu durum aynı zamanda korkan, sinen, tedirgin bir gençliğe de neden oldu. Sonrasında da bu tür iddialar sık sık gündeme geldi. Biz mağdurları da söz konusu iddiaları da araştırıyoruz. Mağdurların neden konuşmadığı söyleniyor. Kolay mı çıkıp ‘ben bunu yaşadım’ diyebilmek?”

“Vali ve kaymakam iddiaları bakanlık tarafından soruşturulmalı”

Önlü son olarak, “Bu iddialarda daha vahim olan bir durum var. Valilerin ve kaymakamların olduğu iddiası var. Bu vali ve kaymakamlar kimlerdir? Bu iddiaların bakanlık tarafından soruşturulması gerekiyor.” dedi.

AK Parti Tunceli İl Başkanı: 2 kişinin lafıyla arkadaşımızı zan altında bırakmayız

Daha önceki genel seçimlerde AK Parti’den Tunceli’de milletvekili aday adayı olan Tekinoğlu’na yönelik iddialara ilişkin görüşünü aldığımız AK Parti Tunceli İl Başkanı Fatih Tek ise şu değerlendirmede bulundu: “Bizden aday olmadı. Aday adayı oldu. Toplumsal manada bugüne kadar herkesle ilişkisi olan bir insandır. Biz sosyal medyada kim olduğunu bilmediğimiz 2 kişinin lafıyla arkadaşımızı zan altında bırakmayız. Kanıt bir şey varsa elbette söylenenler hoş şeyler değil. Partimizin adını kullanarak yazıp çiziyorlar ama çok önemsemiyoruz.”

Tekinoğlu’nun kadına yönelik şiddet ve tehdit davası düşürüldü

Cem Tekinoğlu’nun kadına yönelik şiddet davasını takip eden bir gazeteci ise davaya ilişkin şu açıklamada bulundu: “Cem Tekinoğlu’nun eski sevgilisi olan kadına şiddet uyguladığı ve tehdit ettiği iddiasıyla yargılandığı dava kadının mahkemede ifadesini değiştirdiği için mahkeme başkanı iki tarafın uzlaşması nedeniyle düşürüldü.”

Munzur Üniversitesi Özgür Genç Kadın Platformu: Bu durum açıklığa kavuşturulsun

Son olarak konuya ilişkin Munzur Üniversitesi’ndeki Özgür Genç Kadın Platformu ise şu açıklamada bulundu: “İddiaları Twitter’da gördük. Kendi hesabımızda paylaştığımızda bize ‘Evet Cem Tekinoğlu böyle bir adam. Biz de ondan rahatsızız’ şeklinde mesajlar gelmeye başladı. Bu durumun üstünün kapatılmasına izin vermeyeceğiz, bu durum soruşturulmalı. Gerçeklik payı varsa kişilere yönelik gerekli cezalar verilmeli. Rektörlük bu konuda soruşturma açtıkları ya da konuyu araştırdıklarına dair bir açıklama yapmadı. 24 Haziran’da Cem Tekinoğlu’nun sosyal medya hesaplarını kapatması bu durumu güçlendiriyor. Dersim’de kadına yönelik taciz çok duyulan bir durum değil. Bu durum açıklığa kavuşturulursa başka insanlar da bu konuda cesaretlenecek ve gereken adımları atacaktır.”

5/5 - (1 vote)

Yorum Ekle