Güvenlik Teknoloji

Natro Hosting hacklendi, müşteri bilgileri çalındı!

Türkiye’nin en büyük Hosting (server/sunucu) firmalarından biri olan Natro’nun (Çizgi Telekomünikasyon) hacklenmesi, veri ihlali yaşanmasına neden oldu.

Şirketten edinilen bilgilere göre “7 Kasım 2020 tarihli hafta sonu vardiyası için şirkete gelen görevli çalışanın, rutin kontrolleri yapmak için sunucuya uzaktan bağlandığında sunucu masaüstünde bir mesaj bulduğu, bunun üzerine yapılan inceleme neticesinde, müşteri bilgilerinin bulunduğu şirket sunucularında bazı kötü amaçlı yazılımların bulunduğunun tespit edildi.”

Veri ihlalinde Natro’dan hizmet alan müşterilerin; T.C. kimlik numarası, adı-soyadı, e-posta ve ev adresi, müşteri işlem detayları (kredi kartı bilgileri gibi), müşterinin satın aldığı hizmetler ve bu hizmetlere ilişkin işlemlere konu tarih-saat bilgilerinin etkilenmiş olabileceği bildirildi.

İhlalden etkilenen kişi veya kayıt sayısının henüz tam olarak bilinmediği ve ihlal hakkında incelemenin devam ettiği ifade edildi.

Konuya ilişkin KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kurumu) incelemenin yapıldığını bildirdi.

4/5 - (1 vote)

Yorum Ekle

2 Yorum

  • Kredi kartı bilgilerimin natro da kayıtlı olduğunu gördüm ve sildim. Kartlarım kısmında kayıtlı idi. Sadece bir adet domain aldım adlığıma pişman oldum. Kartımın kaydedildiğini bilmiyordum ve böyle bir bilgi uyarıda yoktu alışveriş yaparken.

  • Evet bugün izinsiz masterpass üzerinden telefona yükleme yapılmaya çalışıldı. Hiçbir yere kartımı kaydetmediğim halde. Kartımı iptal etmek zorunda kaldım. Natro’nun güvenlik açıklarını acil kapatması lazım.