Haberler Kampüs Üni

Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri Belli Oldu (2020)

Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri hangileri? Sorusu 2020 yılında da yanıt buldu.

2017 yılından beri yılda bir kez olmak üzere Üniversite Araştırmaları Labaratuarı (ÜniAr) tarafından “Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri” araştırması yapılıyor.

2020 yılında yapılan “Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri Araştırması” sonuçlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Üniversite öğrencileri okuduğu şehirden ve halkından ne kadar memnundur?

Çalışma, Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırmasının [TÜMA-2020] bir parçası olup, araştırmada verileri 2020 yılında 81 ildeki 125 devlet ve 67 vakıf olmak üzere 192 üniversitede öğrenim gören 39,386 öğrenciden toplanmıştır.

Türkiye’de sadece 27 şehirden öğrenciler memnuniyet hissederken, 55 şehir öğrencilerine memnuniyetsizlik hissini yaşatmaktadır.

Memnuniyetin düşük olduğu 48 şehir ise öğrenci memnuniyeti konusunda bir duyarlılığa sahip olma konusunda, öğrencilerden tepki görmektedir. Bununla birlikte memnuniyet ve memnuniyetsizlik arasında kalan Türkiye’nin 7 şehri öğrenci şehri olabilme potansiyeli olmasına rağmen öğrenci memnuniyetini tam olarak sağlayamamaktadır.

En yüksek ve ciddi memnuniyetsizliğin yaşandığı şehirler sırasıyla Aksaray, Ağrı, Afyonkarahisar, Iğdır, Bitlis, Yozgat, Bayburt, Muş, Kilis, Bingöl, Şırnak ve Hakkari‘dir. Bu Şehirler üniversite öğrencileri için gerekli duyarlılığa sahip olmadıkları belirtildi.

Üniversite öğrencilerin en memnun olduğu şehirler ise sırasıyla Eskişehir, Ankara, Antalya, Çanakkale, İstanbul, Edirne, Aydın ve Tekirdağ oldu.

Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri Sıralaması 2020

4.7/5 - (4 votes)

Yorum Ekle

1 Yorum

  • Eskişehir’i bi gidip gezmek gerek. Yıllardır birinci sırada nasıl bi yermiş merak ettim.