Gündem Haberler Üni

Öğretim Üyesi Üniversitelerin Bahar Döneminde Açılma Durumunu Değerlendirdi

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 2020 – 2021 Bahar döneminde üniversitelerin açılma durumunu değerlendirdi.

Bahar döneminde üniversiteler açılacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitimin 2020- 2021 eğitim öğretim yılının ilk döneminin tamamlanacağı 22 Ocak 2021 Cuma gününe kadar uzatıldığını açıkladı.

Prof. Dr. İlhan, okulların yine sırayla açılmasının doğru olacağına dikkat çekerek, “Önce ana sınıfları, ilkokul 1 öğrencileri, daha sonrasında ilkokulun diğer sınıfları, orta sonda olup sınava girecek çocuklar, lise sonda olup sınava girecek çocukların açılması daha doğru olacaktır. Burada tabii bir başka husus da üniversiteler meselesi. Üniversitelerin büyük bölümü uzaktan eğitim yapıyor, üniversitenin kendisine bırakılmış durumda şu anda. Üniversite öğrencileri için de her üniversitenin şubat dönemini değerlendirip, bu dönemdeki vakaların, hastaların gidişatına göre karar verecekleri düşüncesindeyim. Üniversiteler ile okulların açılmasını bir tutmamak gerekiyor. Üniversiteler açıldığı zaman yüz yüze, çok fazla insan bir araya gelecek. Gençler farklı illerden gelecekler, bir arada olacaklar, sosyal mekanlarda buluşacaklar. Okullarda böyle değil. Özellikle ilk ve ortaokullarda dışarı ile temas daha sınırlı olduğu için okullar açılıyor” dedi.

Üniversitelerin açılmasına Bahar döneminde de sıcak bakılmadığı anlaşıldı. YÖK tarafından üniversitelerin Bahar döneminde açılıp açılmama kararı yine üniversite yönetimine verilecek gibi görünmekte. Durum böyle olunca kısmı olarak yüz yüze eğitime devam eden vakıf üniversitelerinin tamamen yüz yüze eğitime geçeceği tahmin edilirken devlet üniversitelerinin Bahar dönemini de uzaktan eğitim ile sürdürüleceği tahmin ediliyor.

5/5 - (3 votes)

Yorum Ekle

3 Yorum

  • Kesinlikle uzaktan eğitime devam edilmeli. 1 can kaybının bile mesuliyeti çok ağır olur.

  • Vakıf üniversiteleri zorunlu tutar mı peki sizce devamsızlığı felan. Tutmaları cinayet olur bence kronik hastalığı olanlar var ve aşı kesin çözüm değil.