Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Gündem Haberler Üni

Pandemi döneminde Rektörden büyük israf

Google’a “israf ne demek?” diye yazdığınız zaman karşımıza “Gereksiz harcama, gereksiz tüketim, savurganlık, tutumsuzluk.” olarak hızlı bir bilgi çıkıyor.

Google’a “israf nedir?” diye yazdığınızda da karşımıza, “Sahip olduğumuz bir şeyi yok etmek, zayi etmek, dine veya dünyaya meşru bir faydası olmayacak şekilde gerektiğinden daha fazla kullanmak ya da harcamak.” şeklinde bir tanım çıkıyor.

Tamam tamam! Dersimiz Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi değil. Hemen konuya girelim.

Bugün gezinirken yanlışlıkla Cumhuriyet’in sitesine girdim, tıklamış bulundum. Bir haber başlığı gözüme çarptı. Haberin başlığı “Atanan rektör ilk iş lüks araç kiraladı” şeklindeydi. (Belki de yapacak başka iş yok üniversitede, size ne?)

Haberi acılar içinde, kıvranarak okudum! Gözlerimden yaş geldi… Tüm bunların sebebi Cumhuriyet ve haber içeriği değil tabii ki, o an yeşil biber yiyor olduğum için! Acı çıktı. Tatlı olsa iyiydi… Neyse.

Haberde bir Üniversitenin rektörünün altı aylık kirası 81 bin 640 TL olan lüks makam aracı kiraladığı yazıyordu. Sıradan bir araç değil tabii ki, belki inanmazsınız ama tam dört tekeri, bir direksiyonu, bagaj hariç dört kapısı ve daha sayamadığımız vites, gaz fren gibi donanımları var!

Ufak tefek birkaç özelliği daha var; dört çeker, 8 vites, koltuk ısıtma, 230+ beygir, 1950 cc, şerit takip vs vs işte. Bunlar 2004 fabia’da bile olduğu için yukarıda yazma gereği duymadım.

Aracın 2018 model olduğu belirtilmiş haberde ama markası vs nedir göremedim. Mercedes E Serisi mi, Audi A5 yoksa BMW 5 Serisi mi orası henüz bilinmiyor sanırım.  

Bu arada aracı Mart ayında atanan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir kiralamış.

İhale usulü bir girişim…

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı tarafından açıklanan ihale 15 Haziran’da yapılmış ve ihaleye sadece Asya Orman Ürünleri Mobilya ve Tic. Ltd. Şti. girerek en düşük teklif olarak 73 bin 200 TL vermiş. 1 Temmuz’da rektörlüğe teslim edilen aracın 31 Aralık 2020’ye kadar kullanım süresi varmış. Bu altı aylık kiralamanın toplam maliyeti ise 81 bin 640 TL imiş.

ANKA’dan Bora Erdin’in haberine göre de, Rektör Şükrü Beydemir günün 24 saati, hafta sonları ve resmi tatillerde dahil olmak üzere aracı kullanabilecekmiş.

Pandemi sürecince buna gerek var mıydı?

Tüm dünya Covid-19 etkisiyle hem sağlıksal hemde ekonomik olarak kıvranıyorken böylesine bir harcamaya gerek var mıydı tartışılır. Üstelik bu bir devlet üniversitesi.

Evet, haber bu kadardı. Denk gelmişken yorumlayarak paylaşmak istedim. Yazıya aşağıda biraz daha devam ettim fakat bu haberle ve Rektör Şükrü Beydemir ile ilgisi yoktur, sadece konu açılmışken birkaç cümle daha eklemek istedim genel olarak.


Rektörler için lüks makam aracı gerekli mi?

Rektör bir üniversiteyi belli yasalar çerçevesinde yöneten, üniversitenin tüzelkişiliğini temsil eden, öğretimin düzenli yürütülmesinden sorumlu kişidir.

Yani bir general, cumhurbaşkanı veya bakan gibi konvoy ziyaretleri düzenleyen veya düzenlemesi gereken, konvoy eşliğinde seyahat etme ihtimali olan biri değildir. Böyle bir durum olsaydı aracı konvoyda sırıtmasın diye bir Audi yakışırdı. Doğal olarak zırhlı araçları anımsatacak ultra lüks bir makam aracına ihtiyaç duyan bir makam değildir.

Tabii ki Üniversiteyi temsil eden bir kişinin kötü görünüme sahip ve güvenliksiz bir araca binmesi de doğru olmaz.

Rektörlerin rahatlıkla kullanabilecekleri araçlar şunlar olabilir. Ne eksik, ne fazla…

Renault MEGANE Sedan. 2020 model ve fiyatı 183.900 TL. Makam aracı olabilecek bir görünüm ve donanıma sahip rektörlük için.

Beğenmediniz mi? Hadi o zaman bu modelin en dolu versiyonu olan Icon’u önerelim. Full paket ve sıfır fiyatı 288 bin TL.

Biraz daha üstü olsun deniyorsa, hadi o zaman TALISMAN Touch olsun. Fiyatı 375 bin TL. Fotoğrafta ta görüldüğü üzere rahatlıkla rektörlerin binebileceği, onları binerken utandıracak bir otomobil değil.

TALISMAN Touch

Hayır, Renault markası çok basit kaçar rektörlere diyorsanız o zaman markayı bayağı bir yükselterek Volkswagen’e geçelim.

Bakın burada ne var. 2020 model otomatik Passat 1.5.

Veya 2020 model Superb 280 bin TL!

superb

Yukarıdaki fiyatlar ÖTV diğer vergiler dahil olan fiyattır. Sanırım üniversitelere makam aracı alınırken bu vergiler ödenmiyor. Yani 280 bin TL ödenmeyip vergisiz fiyatı ödeniyor. Örneğin bu aracı Üniversite 150 bin TL’ye alabilir.

Bu kadar uygun fiyatlara makamı tatmin edici bir araç alınabilirken, 2 buçuk milyon lira değeri olan Audi A8 veya 980 bin TL bir fiyata sahip A5 almak israftan ve gösterişten başka bir şey değildir.

4.8/5 - (6 votes)

Yorum Ekle

19 Yorum

 • Arkadaş madem devletin parası yök neden engel olmuyor. YÖK vermiyor mu bunların yıllık ödeneklerinin. Nasıl iş bu.

 • Şu rektörlere neden makam arabası verilir anlamıyorum hangi rektör biniyorsa haram zıkkım olsun.

 • Yeminle Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi diye bir üniversitenin var olduğunu bu haberle öğrendim 😀

 • Kira fiyatı cok uygun olsa bile, içinde bulunduğumuz şu günlerde, yapılan, millete ‘büyük’ hakarettir, umarım bu ve bu buna benzeri gösteriş ve savurganlıklara , ilgili bakanlıklar cevap verir.

 • Esas olan dört çekerli arabaya binmek değil,esas olan bulunduğun Üniversiteyi ,bilimde, sanatta, eğitimde dört çekerli duruma getirmektir..
  Arabanın lüks olması bir rektöre bir şey katmaz..

 • Hocam bu adamin Allah’i varmidir ki biz yetim hakkindan gunahtan bahsedelim :(, yaptigi isi dile getirmeye biz haya ediyoruz bunlar kizarmiyor bile… 🙁

 • Bu beyefendi en lüks otomobili kiralayacak nasıl olsa karışan eden yok cebinden de bir şey çıkmıyor devlette ötv’ye fahiş zamlar yapıp vatandaşının sırtına yükleyecek hak değil !!!

 • Universitelerdeki AKP kadrolasmasi, uluslararasi radikal Islamci guruplara enstituler kurulmasi, akademisyenlerin isten cikarilmasi, akademik ozgurlugun olmadigi bir donem yasiyoruz, bu Hic bir sey degil!

 • İmaj önemli, sade olmak, ilgi göstermez… Her gelen makam ı sevdi… sıradışı bir görevli görmek zor…Örneğin bisikletle veya yaya gitmek gibi… abartmamak gerekmez mi ? İsraf değil mi?

 • “DEVLETİN MALI DENİZ, YEMEYEN KERİZ” tabiri tam da bu günü anımsatıyor sayın hocam . Kahrolsun böyle zihniyetler!

 • Nasıl bir “yokluk”la büyümüşlerse makama oturan kamu malına saldırıyor. O aracı kendisine Bedava versen senelik vergisi çok diye satar, ama mal devletin malı olunca üstünden inmezler. Konuştursan ama ilk cümleye din vurgusuyla başlar. Allah için değil makam için inananlar!

 • bu ülkede Türk-islam sentezi olduğu sürece bu düzen böyle devam edecek. Türk-islam sentezi Türklük tarihi boyunca Türklere atılmış en büyük ideolojik kazıktır.

 • Aynı Ekrem İmamoğlu 1600₺ lik araçları geri verip 3800₺ ye yüzlerce Passat kiralayan Ekrem…

 • Tüm yetim, yetime, garip gurabanın ilençlerini nasıl savmayı düşünüyorsun?

  Çiçeği burnunda rektör lüks araç kiraladı.