Adıyaman Üniversitesi Haberler Özel İlan Üni

Rektörler işine geldiği gibi

“Üniversiteler rektörlerin çiftliği olmuş” tabiri her geçen gün anlam kazanmaya devam ederken, duruma bir anlam yükleyen olay da Adıyaman Üniversitesi’nde gelişti.

Cumhurbaşkanlığının 2019/132 sayılı kararı ile 23 Mayıs 2019 tarihinde 11 üniversiteye rektör ataması gerçekleşti. Bu atamalardan biri de Adıyaman Üniversitesi rektörlüğüne yapıldı.

24 Mayıs 2019’da Adıyaman Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Mehmet TURGUT, bir önceki rektörün döneminde ilan edilen öğretim üyesi kadroları kişiye özel olduğu gerekçesiyle iptal etmişti ve birçok kesim tarafından bu örnek davranışı nedeniyle tebrik edilmişti. Hatta bizlerde bu duruma çok şaşırmış ve haberi tekrar tekrar okumuştuk. Malum, böylesi rektörlere ve haberlere alışık değiliz. Rektörler genel olarak liyakatten uzak olunca rektörün bu hareketi bize “helal olsun” dedirmişti.

Göreve başladığı anda eski rektör tarafından verilen üç ilanı kişiye özel ilan olduğu gerekçesiyle “alım ilanımızın ek koşullarında kişiyi tanımlamaya yönelik olarak akademik rekabeti engelleyecek nitelikte olması nedeniyle söz konusu ilan iptal edilmiştir.” şeklinde iptal ilanı yayımlamıştır.

Şimdi ne oldu?

Aradan geçen süre zarfında, rektör Prof. Dr. Mehmet TURGUT,

Adıyaman Üniversitesi tarafından 04 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan öğretim üyesi ve öğretim görevlisi ilanları memurlarnet tarafından incelenerek, rektör Prof. Dr. Mehmet TURGUT’un göreve yeni geldiğinde kişiye özel olduğu gerekçesiyle iptal ettirdiği kadrolardan belki çok daha spesifik şartlarla ilana çıkıldığını yorumladı.

Öğretim üyesi kadrolarındaki özel şartlar göze çarpmakla birlikte, özellikle bir öğretim görevlisi kadrosu için belirlenen kriterin, sınava girecek adayın tez konusu olarak belirlenmesi dikkati çekmiştir. Öğretim görevlisi ilanlarında 3 üncü sırada yer alan Kahta Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Bahçe Tarımı Öğretim Görevlisi ilanında özel şart olarak; “Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü Lisans mezunu olmak. Biyogaz üretim verimi alanında bilimsel çalışmaları olmak.” belirlenmiştir.

Söz konusu kadro için başvurular yapıldıktan sonra ön değerlendirme sonuçlarını ilan eden üniversitenin listesi incelendiğinde, özel şartlarla sınırlandırma yapıldığı için haliyle başvuru şartlarını taşıyan sadece bir aday bulunmaktadır. YÖK Tez Merkezi üzerinden “Biyogaz Üretim Verimi” konusu üzerinden araştırma yapıldığında, sınava girecek adayın yüksek lisans tez konusunun önceden onu tanımlayacak şekilde ilana özel şart olarak tanımlandığı apaçık görülmektedir. Kişinin yüksek lisans alanının Çevre Mühendisliği olduğundan ilanda göze batmaması için yazılmaması da ayrıca dikkat çeken bir husustur.

Geldiğimiz noktada, Kahta Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Bahçe Tarımı Öğretim Görevlisi giriş sınavı 28 Aralık 2020 Pazartesi günü saat 14.00’de tek adayla yapılacak, hazırlanan senaryo başarılı bir şekilde sonuçlanacaktır.

Bu içerik yorumlara kapatılmıştır

Yorum Ekle

1 Yorum