Haberler Şırnak Üniversitesi Üni

“Şırnak Üniversitesi’nde cadı avı”

Aydınlık gazetesi Şırnak Üniversitesiyle ilgili ilginç bir haber yazdı. ‘Aydınlık’a kim bilgi veriyor?’ Şırnak Üniversitesi’nde cadı avı başlığıyla yayımlanan haberin içeriği ise şu şekilde;

“Aydınlık, üniversitedeki usulsüzlükleri ve FETÖ’cü yapılanmayı yazdı. YÖK soruşturma başlattı, üniversite yönetimi ise bunların üzerine gitmek yerine Aydınlık’ın haber kaynaklarını araştırmaya başladı. Rektörün ‘Onları yakaladığımızda nefes aldırmayacağım, canlarına okuyacağım’ dediği iddia ediliyor…

AYDINLIK / ANKARA

Aydınlık’ın Şırnak Üniversitesi‘nde yaşanan usulsüzlükleri ve bazı öğretim üyelerinin FETÖ ileri gelenleri ile yazışmalarını haberleştirmesi, YÖK’ün de olaylarla ilgili inceleme başlatması sonrasında üniversitede cadı avı başlatıldı. Üniversite yönetimi ortaya çıkan belgelerin üzerine gideceğine, yaşananlarla ilgili tepkilerini ortaya koyan ve kendilerini “vatansever akademisyenler” olarak adlandıran öğretim üyelerinin peşine düştü.

‘TEKALAN TALİMAT VERDİ’

Aydınlık’ın, FETÖ’nün “Akademi imamı” firari Şerif Ali Tekalan’la Şırnak Üniversitesi öğretim üyesi İ.E.’nin yazışmalarını yayınlaması, FETÖ’nün üniversitedeki faaliyetlerini açığa çıkarması üniversite yönetimini rahatsız etti. İ.E.’nin uzmanlık alanı salyangozlar olmasına rağmen Şırnak Üniversitesi Enerji Mühendisliği’nde öğretim üyeliği yapması, şimdi de adrese teslim ilanla profesörlüğe yükseltilmek istenmesine üniversitede tepkiler artarken, üniversite yönetimi yanlışları düzelteceği yerde, yasa dışı uygulamaları Aydınlık’a kimlerin ulaştırdığının peşine düştü.

Öğretim üyeleri Aydınlık’a gönderdiği mektupta yönetimin “vatansever akademisyenleri” belirlemek için yasa dışı yollara başvurduğunu, öğretim üyelerinin telefonlarını takip etmeye çalıştıklarını belirttiler. Akademisyenler mektuplarında şu iddialara yer verdi: 

FETÖ’nün firari “Akademi imamı” Şerif Ali Tekalan adamlarına talimat göndermiş. İ.E.’nin savunulmasını ve korunmasını istemiş. Bu talimattan sonra ilginç gelişmeler yaşandı. Yönetim skandalın, FETÖ “Akademi imamı” ile yazışmaları açığa çıkan kişinin üzerine gitmesi gerekirken arkasında durma yolunu seçti. İ.E. hakkında idari soruşturma açması, soruşturmanın selameti açısından açığa alması ve yargı sürecine destek olması gerekenler İ.E.’yi kurtarma için çaba gösterdiler. Telefonunu ikinci el başka bir telefonla değiştirme taktiği bile birlikte belirlendi. O kayıtlarla telefon arasında bir ilişki yok. Yazışmaların hepsi arşive girdi. Ama çaresizlikten bunu yaptılar. Bu arada, 4 Mayıs tarihinde çıkan kanunsuz ilan halen iptal edilmedi. Personel Daire Başkanı Osman Köse atama için gerekli işlemleri yürütmeye devam ediyor.

‘İ.E. İÇİN TAKİPSİZLİK KARARI PEŞİNDELER’

Firari FETÖ’cü Tekalan’ın ekibi şu anda bütün güçleriyle İ.E. için savcılıktan takipsizlik kararı almak için uğraşıyor. Siyasileri de kullanarak, Şırnak Cumhuriyet Savcılığı üzerinde baskı yapma faaliyeti içindeler. 

‘TESPİT EDİP CANLARINA OKUYACAĞIM’

4 Haziran 2020 tarihinde Rektör Mehmet Emin Erkan başkanlığında birim yöneticilerinin çağrıldığı bir toplantı yapıldı. Bu toplantıda tarafsız ve adil bir şekilde İ.E. hakkında ortaya çıkan skandal gerçekler hakkında tahkikat yürütmesi ve gerekli cezai işlemleri başlatması gereken Rektör ‘Ben Aydınlıkçıların yakalanması için gerekli girişimleri başlattım. Emniyeti ve istihbaratı devreye soktum. Bu adamları ortaya çıkartacağız. Onları yakaladığımızda hem bir aşiret lideri olarak hem de Rektör olarak ne üniversitede ne de Şırnak’ta nefes aldırmayacağım, canlarına okuyacağım. Artık burada barınamayacaklar’ diyerek biz vatansever akademisyenleri ve memurları tehdit etti.

‘KORKMUYORUZ’

Biz vatansever, fikir işçisi, emekçi akademisyenler ve memurlar tehditlerden korkmuyoruz. Üniversite yönetiminin FETÖ ile doğrudan ilişki içinde olan kişilere kalkan olmaya çalışmasını anlamakta güçlük çekiyoruz. Bizler üniversitemizde yapılan hırsızlık ve yolsuzluklara, açılan usulsüz akademik ilanlara, işlenen anayasal suçlara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Çünkü biz sadece ama sadece Türk Milletinin hizmetinde olan liyakatlı bilim insanlarıyız. FETÖ ile mücadele eden Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Şırnak Üniversitesi’nde FETÖ’cüler eliyle işlenen suçlara karşı Devlet Denetleme Kurulu’nu harekete geçirmeye davet ediyoruz.

Haber: Aydınlık

3.7/5 - (7 votes)

Yorum Ekle