Haberler Kampüs

Sitemizden en çok kimler içerik kaldırma talebinde bulunuyor

Kampusblog.com’un çalışma mantığı farklı olsa da (Bkz: Kampüs Blog Nedir?), diğer sitelerimiz gibi kampusblog.com‘da Google’da bir çok arama sorgusunda ilk sayfa ve ilk sıralarda sonuç çıkarmaktadır.

Örneğin Üniversite camiasına yönelik en bilindik ve en çok arananlardan biri olan “kişiye özel ilan haberleri” yüzbinlerce sonuç içinde Google’da ilk sayfa 1’nci ve 2’nci sıralarda çıkmaktadır. Aynı şekilde “adrese teslim ilan haberleri” şeklinde yapılan aramalarda da 1’inci sırada çıkmaktadır. Bu ve bunun gibi birçok önemli kelimelerde ve kişi arama sonuçlarında ilk sayfa ilk sıralarda çıkarak ziyaretçiler doğrudan kampusblog.com’u ziyaret etmektedirler.

Eskiden de olsa da, son zamanlarda sitemizden içerik kaldırma talebinde bulunanların sayısında artış gözlemlendi. Gerek Üniversiteler gerek Akademisyenlerin içerik kaldırma taleplerini doğrudan değerlendirmesekte yine de inceliyoruz.

En çok kimler içerik kaldırmak istiyor?

Biz, Üniversite camiasını hedefleyen içerikler ürettiğimiz veya paylaştığımız için içerik kaldırma talebinde bulunan kişilerde genellikle bu camia içerisinde yer alan kişiler oluyor.

Korku taşıyan kişilerden talep yüksek

İçerik kaldırma girişiminde bulunan akademisyen veya idarecilerin geçmişleri tarandığında birçoğunun FETÖ ilişkisinden, bir çoğunun ise çeşitli kurum içi sorun çıkarmalarıyla bilinen kişilerin çoğunlukta olduğu görülüyor.

Üniversite içerisinde öğrencileriyle veya personelleriyle ilişkiye girenler, evli oldukları halde yasak aşk yaşayanlar ve bunların arama motorlarında veya sosyal medyada aranmaları sonucu sitemizde bulunmaları durumu da bu kişileri rahatsız ettiği için içerik kaldırma taleplerinde bulunuluyor.

Görevini layıkıyla yapmayan (yapamayan) akademisyenler

Bilindiği üzere üniversitelerin çoğunun %70’i tamamen kişiye özel ilanlarla kadrolaşmış durumda. Dolayısıyla bu kişilerin isimleri normal tanıtım olarak dahi sitemizde yer alsa da her an özel ilan haberlerinin de oluşturulacağını düşündükleri için, ya da bu durumu bilen bir kişinin yorum olarak eklenmesi ihtimaline karşı sitemizden içerik kaldırma talebinde bulunabiliyorlar.

Sadece maaş almak üzere akademisyen olmuş kişiler de içerik kaldırma talebinde bulunabilmektedirler. Bunun nedeni ise, tüm akademisyenler için bir tanıtım sayfamız bulunuyor. İlgili üniversitenin öğrencileri yılın belli zamanlarında yılda iki kez eğitmeleri 6 başlık altında değerlendirebiliyor. Bakınız örnek öğretim elemanı değerlendirme sayfası: Ayla Şenocak
Değerlendirme sonuçlarından memnun kalmayan kişilerde içerik kaldırma talebinde bulunabilmektedirler. Ne kadar olumsuz ve faydasız oldukları bilinmesin istiyorlar doğal olarak…

Not: İçerik kaldırma taleplerinin mahkeme kararı olmadan değerlendirilmediğinin altını bir kez daha çizmiş olalım. (Mahkeme kararı olan içerikleri, yine haberleştirerek kaldırabiliriz.)

Devam edecek…

Rate this post