Anadolu Üniversitesi Haberler Üni

Sosyal Medya Fenomeni Rektör İstifa Etti

Bir süre önce Sosyal Medya hesabı Instagram üzerinden yaptığı canlı yayın ile gündeme gelen Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı istifa etti.

Çomaklı’nın istifasına yönelik YÖK tarafından yapılan açıklamada “Anadolu Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, 07.05.2020 tarihinde sağlık sorunları nedeniyle rektörlük görevinden istifa etmiş bulunmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı‘nın tepki çeken Sosyal Medya videosu

Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı

Yukarıdaki videoda da görüldüğü üzere Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Sosyal Medya’da canlı yayın başlatarak öğrencileriyle şakalaşmış ve çeşitli diyaloglara girmişti.

Instagram üzerinden yapılan canlı yayına katılanlardan biri tarafından yayının ekran kaydı alınarak Sosyal Medya’da paylaşılması gündem olmuş ve pek çok kişi tarafından tepki çekmişti.

Tepki çeken bu videoda Çomaklı, öğrencisine gülerek parmak sallayıp “Lan sen… Ders çalış ders çalış… Valla anama derim sizi… Parçalar sizin hepinizi ha!… Kafanızı gözünüzü kırar…” şeklinde konuşmuştu.

İlginizi çekebilir: Şafak Ertan Çomaklı kimdir?

Rektörün annesinden de tepki çeken paylaşım

Rektörün annesi olduğu iddia edilen Zekiye Çomaklı‘nın Sosyal Medya’da paylaştığı bir videoda yine tepkilere neden olmuştu. Paylaşılan video meclisin gündemine kadar taşınmıştı.

ilginizi çekebilirSiirt Üniversitesi Rektörü’de sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etti.

“Rektörün annesinden İzmirlilere ağır hakaretler” şeklinde çeşitli gazetelere de manşet olan videoda; Zekiye Çomaklı “Dünyanın birçok yerinde Hristiyan ile Yahudilerin ezan dinleyip, Kuran okuyarak korona virüse karşı mücadele ettiğini belirterek, “Bizim İzmir’deki dinsiz, imansız anladık gavursunuz, tamam ama gavur olunur da gardaş bu kadar mı namussuz gavur olunur? Bu kadar mı haysiyetsiz gavur olunur, azıcık efendi gavur olun” ifadelerini kullandı.

Siyasetten sert tepkiler geldi

Müsavat Dervişoğlu’ndan tepki

İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, “İzmirlileri, ahlaksız,gavur ve namussuz diye nitelendiren bu Zekiye Çomaklı ile Anadolu ve Atatürk Üniversitesinde rektörlük yapan oğlu ve yakın akrabasının peşini bırakmayacağım.Beni, helal oylarıyla vekilleri olarak meclise gönderen İzmirli hemşehrilerime sözüm ve ahdım olsun” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç’tan da çok çok sert tepki geldi.

Kılıç, “İzmir düşmanlığı da bulaşıcı galiba.Koronadan daha tehlikeli bir virüse kapılmış beynine hayatı boyunca hiç oksijen gitmemiş derhal karantinaya alınıp oksijen tüpüne bağlanmalı.. Kendisi ile Yakın temasta bulunanları da gözden geçirmek gerekiyor!!! İzmirli hemşehrilerimiz yaşadığımız şu zor günlerde dayanışma ve birlikteliğin en güzel örneğini göstererek gereken yanıtı vermeye devam etmektedir” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ise,

“Bu tahrik edici, kin ve nefret ifadelerini kullanan şahsın adı; Zekiye Çomaklı imiş. Nedir derdiniz? Niçin bu ayrıştırıcı söylemler? Yetmedi mi bu ülkeyi kutuplaştırdığınız? Buradan, bu şahısla ilgili yarın savcılığa suç duyurusunda bulunacağımı belirtmek istiyorum. Sizin gibi düşünenlere inat, Musfata Kemal ATATÜRK’ün kurduğu bu coğrafyada, aynı vatan toprağı üstünde hep birlikte yaşamaya devam edeceğiz…” dedi.

İlginizi çekebilir: Zekiye Çomaklı Kimdir?

Özür diledi

Bir önceki paylaşımında, “Kilisenin önünde durmuş tek kaşıkla herkesin ağzına şurup veren dedenizin yanına gidin. Şurubunuzu için, ondan sonra kendi duanızı kendiniz yapın. Hadi Allah işinizi rast getirsin. İnşallah sizi corona vura” ifadelerini kullandıktan sonra özür videosu paylaşan Çomaklı, şunları söyledi:

“Dün yaptığım paylaşım ne yazık ki art niyetli insanlar tarafından çarpıtıldı ve kamuoyuna farklı bir şekilde yönlendirildi. Beni tanıyan herkes dini ve milli yönden hiç kimseyi ötekileştiremeyeceğimi bilirler. Ve böyle bir lüks de yoktur.

Almanya seyahati sonrası kaldığım karantina süresince sosyal medya üzerinden ezanımıza ve milli değerlerimizi aşağılayan bir takım bildirimler yapılmış. Bunları gördüğüm zaman bir açıklama yaptım. Vatanperver ve dini değerlere saygılı İzmirli vatandaşlarımızı asla kastetmedim.

Sözlerim maksadını aşmıştır.

Vatanperver İzmirlilerden özür diliyorum. Ve art niyetli kişileri de Allah’a havale ediyorum.”

4.5/5 - (4 votes)

Yorum Ekle